EŞİK: TBMM’nin ilk 15 günündeki kadın hakları performansı ‘kötü’

EŞİK Platformu, TBMM’nin ilk 15 gününde 34 kanun teklifinden sadece 2’sinin, 119 soru önergesinden yalnızca 3’ünün, 33 araştırma teklifinden sadece 1’inin, 61 basın toplantısından yalnızca 3’ünün kadınlarla ilgili olduğuna dikkat çekti.

“Kadınlar olarak, bu yok saymayı kabul etmemiz mümkün değil” diyen EŞİK, Meclis’in her adımını takip etmeye devam edeceğini bildirdi.

300’ü aşkın bileşenden oluşan ve 150’ye yakın sivil toplum örgütü, meslek odası ve sendika tarafından desteklenmekte olan Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) 30 Eylül’de kamuoyuyla paylaştıkları açık mektupla TBMM’ye seslenmişti. Mektupta İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması konusunda Meclis’e düşen görevleri hatırlatan EŞİK, beş madde halinde taleplerini sıralamıştı.

‘TBMM Başkanı Şentop’tan tek bir yanıt almadık’

Konuya ilişkin “TBMM Eşitlik İzleme” bültenini paylaşan EŞİK, o tarihten bu yana TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan kadına yönelik şiddet konusunda olumlu/olumsuz tek bir yanıt almadıklarına dikkat çekerek, TBMM’de de herhangi bir çalışma başlatıldığını görmediklerini, duymadıklarını bildirdi.

‘Kadınlar olarak bu yok saymayı kabul etmemiz mümkün değil’

Açıklamada, “Kadınlar olarak, bu yok saymayı kabul etmemiz mümkün değil. Bu nedenle yasama yılının açıldığı 1 Ekim 2020 tarihinden başlayarak, TBMM’yi yakın takibe aldık. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması, kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığın önlenmesi için atılan ve atılmayan her adımın takipçisi olacağız.” denildi.

‘Meclis görevini yapmıyor’

Ne yazık ki ilk 15 günde aldıkları sonuçların, TBMM tarihi açısından acımasız bir umursamazlığa işaret ettiğine vurgu yapılan açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nin 70. Maddesi gereği, Meclis’in Sözleşme’nin uygulanmasına ilişkin denetim görevini yerine getirmediği görülüyor” diye kaydedildi. Açıklamada, Meclis’in yerine getirmediği görevler şu şekilde sıralandı:

 15 Ekim 2018 tarihli GREVIO Türkiye Raporu’nun resmi çevirisi halen yaptırılmadı ve tüm milletvekillerine ulaştırılmadı. Hükümet, bakanlıklar, yargı kurumları, ulusal ve yerel düzeyde ilgili tüm kamu kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, siyasi partiler, meslek örgütleri, medya, kadına yönelik şiddet alanında çalışan STK’lar ve diğer sivil toplum örgütleri ve tüm ilgili kesimlerle paylaşılmadı; kendi eylem planları ve geri bildirimleri istenmedi.

• Meclis’in ilk işlerinden biri olmasına rağmen, GREVIO Türkiye Raporu TBMM’de görüşülmek üzere özel gündem maddesi yapılmadı; TBMM’deki tüm partileri sürece dahil ederek Türkiye’nin şiddetle mücadele konusundaki yol haritasının/eylem planının geniş katılımla çıkartılması için adım atılmadı.

• Kadına karşı şiddet ve İstanbul Sözleşmesi’nin hayata geçirilmesi yönünde hiçbir girişimde bulunulmadı.

 Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, 25 Kasım günü 25 Kasım’da başlayıp, 10 Aralık İnsan Hakları Gününe kadar devam eden tüm dünyada çeşitli etkinlikler yapılan “Kadına Yönelik Şiddete Karşı 16 Eylem Günü” kapsamında TBMM’de özel oturumlar düzenlenmesi konusunda ne yapılacağı açıklanmadı.

‘119 soru önergesinden yalnızca 3’ü kadınlarla ilgiliydi’

Açıklamada, 15 günde kadın hakları ve cinsiyet eşitliği adına yapılanlar ve yapılmayanlara ilişkin EŞİK TBMM İzleme Grubu’nun yaptığı incelemenin sonuçları ise şu şekilde aktarıldı:

• Meclis’in İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasına ilişkin denetim görevi: Yerine getirilmedi

• GREVIO Türkiye Raporu’nun resmi çevirisi: Yaptırılmadı, Meclis’te görüşülmedi

• Kadına yönelik şiddet ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili çalışmalar: Gündeme alınmadı

• TBMM Başkanı’nın herhangi bir demeci, çabası, girişimi ve hatta vaadi: Yok

• TBMM Genel Kurulu’nda kürsü konuşmalarında dile getiren: Yok

• TBMM Genel Kurulu’nda yerinden bir dakikalık konuşmada dile getiren: Sadece 1 vekil

• TBMM Genel Kurulu’nda kadın cinayetlerinden söz edilen süre: 57 saniye!

• TBMM Genel Kurulu’nda özel tek bir an vardı sadece: 2 kadın vekilin taktığı İstanbul Sözleşmesi Uygulansın’ maskeleri

• 34 kanun teklifinden sadece 2’si, 119 soru önergesinden yalnızca 3’ü,  33 araştırma teklifinden sadece 1’i, 61 basın toplantısından yalnızca 3’ü kadınlarla ilgiliydi!

‘TBMM’nin tüm adımlarını yakından takip etmeye devam edeceğiz’

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: “Bu veriler doğrultusunda, EŞİK olarak TBMM’nin 2020-2021 yasama yılının ilk 15 gününde, İstanbul Sözleşmesi ve kadına yönelik şiddet ve ayrımcılık konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini ilan ediyoruz.” Açıklamada, EŞİK Platformu olarak TBMM tarafından atılan olumlu/olumsuz tüm adımların yakından takip edilerek sonuçlarının kamuoyuyla paylaşmaya devam edileceğine vurgu yapıldı.

EŞİK, açıklamayı sosyal medya hesabından #MeclisGöreve etiketiyle paylaştı.