ESM: Hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukuku egemen kılındı!

ESM Sendikası, Soma toplu iş cinayeti davasında Yargıtay’ın kendi kararını bozarak katliamın sorumlularının tahliye edilmesine yolu açmasını, “üstünlerin hukukunun egemen olması” şeklinde eleştirdi.

Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası Merkez Yönetim Kurulu, 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği iş katliamının davasında tüm sorumluların cezalarının aşağı çekilmesi ve tahliye edilmelerini eleştiren bir açıklama yaptı. Açıklamada “Hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukuku egemen kılınmıştır” ifadeleri yer aldı.

ESM’nin açıklamasında 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ocak yangını sonucu ortaya çıkan karbon monoksit gazından zehirlenen 301 maden emekçisinin yaşamını yitirdiği hatırlatılarak facia sonrası başlayan hukuki süreç değerlendirildi.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin 5 üyesinden 3’ü değiştirilince karar da değişti

Açıklamada verilen bilgiye göre, yerel mahkemenin verdiği karar istinaf mahkemesince onaylandı. Ancak Yargıtay 12. Ceza Dairesi Ekim 2020’de cezaları yetersiz bularak kararı bozdu. Bozma kararına göre, sanıklara 301 kez “olası kastla öldürme” ve 162 kez “olası kastla yaralama” suçlarından ceza verilmesine hükmedildi. Ancak bundan 4 ay sonra ilgili dairenin bu kararı veren 5 üyesinden 3’ü değiştirildi. Ardından daire kendi verdiği kararı bozarak sanıklara “bilinçli taksirle ölüme” ve “yaralamaya neden olma” suçundan ceza verilmesini istedi.

Tüm sanıklar tahliye edildi

Bu “güncellenen” karardan sonra sanıklar en fazla 22 yıl hapis cezası alacak, bu ceza infaz yasasından ve diğer indirimlerden dolayı daha da düşecek. Nitekim bu kararın sonucu olarak 4 Şubat’ta yapılan duruşmada dava kapsamında tutuklu bulunan tüm sanıklar tahliye edildi. Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nin 301 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasına ilişkin kararını değiştirmesi nedeniyle dava kapsamında tutuklu kimse kalmadı.

‘Sistem bütünüyle sorgulanmadan gerçek adalet sağlanamaz’

ESM’nin Soma iş katliamı davasına ilişkin açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Bu karar, hukukun üstünlüğü yerine üstünlerin hukukunun egemen olduğunu bir kez daha göstermiştir. Sermayenin bitmek tükenmek bilmeyen kâr hırsının bir sonucu olan bir katliamın üzeri örtülmüş, 301 ailenin acıları tekrar tazelenmiştir. Başından beri eksik yapılan yargılamanın sonuçları dahi uygulanmamıştır. Yargılamaya başta bakanlık yetkilileri olmak üzere ilgili kamu kurumlarının yöneticileri yani karar vericiler dâhil edilmemiş böylelikle derin ilişkilerin ortaya çıkması engellenmiştir. Siyaset, sermaye, bürokrat, sendika ilişkileri tam olarak ortaya konulmadan Soma katliamının gerçek anlamıyla aydınlatılması mümkün değildir. Sistem bütünüyle sorgulanmadan gerçek adalet sağlanamaz.”

‘Yeni iş cinayetlerinin yolu açıldı’

ESM’nin açıklaması şu sözlerle sona eriyor: “Bu kararla; yeni Soma’ların, yeni iş cinayetlerinin yolu daha da açılmıştır. Bu kararla; adalet sağlanmamış, vicdanlar soğumamış, adalet bekleyen ailelerin ve yakınlarının canları bir kez daha yakılmıştır. Sürekli söylediğimiz gibi; Soma için Adalet, Herkes için Adalet.”

Yeni1Mecra