Esnaf satamıyor, yurttaş alamıyor

Pandemi kısıtlamasında açılan semt pazarlarında, esnaf ürün satamadığından, yurttaş alamadığından dert yandı.

Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında alınan “tam kapanma” kararıyla getirilen kısıtlamalarda, semt pazarları 17 gün boyunca iki kez tezgah kurabilecek. Dün bir haftalık kapanma ardından açılan semt pazarlarında, hem alışveriş yapan hem de ürünleri satan yurttaşlar duruma isyan etti.

Konak ilçesinde bulunan Eşrefpaşa Semt Pazarı’nda alım gücü olmayan yurttaşlar, yere atılan geriye artık ürünleri topladı. Marketlerin fahiş fiyatları karşısında pazarın açılmasını dört gözle bekleyen ve sabah saatlerinde semt pazarının yolunu tutan yurttaşlar, alım gücü olmadığı için temel ihtiyaç malzemelerini dahil karşılayamadı. Pazar esnafı ise satış yapamadığına, borç ve kredilerinin nasıl ödeyeceğine dert yandı.

Esnaf tepkili

Mikrofonlarımıza konuşan birçok esnaf, pandemi kısıtlamaları nedeniyle tonlarca ürünlerinin çöpe gittiğini söyledi. Bu dönemde büyük zarar gördüklerini dile getiren esnaf, iktidarın bu dönemde kendilerine destek vermemesine tepki gösterdi.

Zarar büyük

Tezgahında birçok sebze çeşidi bulunduran Mehmet Bozkurt, getirilen kısıtlamalarının ardından tonlarca ürününü çöpe attıklarını aktardı. Üretici ve pazar esnafının bu dönemde büyük zarar gördüğünün altını çizen Bozkurt, “Normalde hafta da 6 gün pazara çıkıyorum. Şimdi ise haftada bir gün pazara çıkmak zorunda bırakıldım. Önceden haftada 20 bin TL ciro yapıyordum. Bu hafta 20 bin TL, ayda ada 60 bin TL çöpe gitmek demek. Zararımız çok büyük” şeklinde anlattı.

Devlet desteğinden yoksun bir şekilde çek ve kredi ödemelerinin olduğunu belirten Bozkurt, “Devlet bana ‘haftada bir gün pazara çıkacaksın’ dediği zaman, ben otomatik olarak batmış oluyorum” dedi. Semt pazarlarının düşük gelirli yurttaşlar için “nimet” olduğunu dile getiren Bozkurt, “Yurttaşların alım gücü çok düşmüş durumda. Durum böyle olunca bizlerde satış yapamıyoruz. Ürünlerimizin yarısı da böyle file oluyor. Durumumuz ne olacak kimse bilmiyor” ifadelerini kullandı.

Ürünler çöpe gitti

Tezgahında ıspanak, bezelye, soğan, bakla ve fasulye çeşitleri bulunduran Kibar İzgiş, kısıtlamaların esnafı çok etkilediğini söyledi. İzgiş, esnafın durumunu “Kriz ve pandemi bizleri perişan etti” sözleriyle özetledi. Ürettiği 4 bin ton soğanı kısıtlamanın olduğu hafta içerisinde çöpe attığını dile getiren İzgiş, “Borçla ürettiğimiz ürünlerimiz olduğu gibi çöpe gitti. Durumumuz içler acısı” diyerek dert yandı.

‘Bu insanlık değil’

Elinde taşıdığı iki kilo patatesle evinin yolunu tutan Murtaza Özdemir (63) ise, “Sadece iki kilo patates alabildim. Bir kilo domates bile alamadım. Ne kiramı ödeyebiliyorum ne de ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Bu insanlık değil. Bizleri içeri kapatıyorlarsa, bir şeylerin yapılması lazım. Halkın mağdur edilmemesi lazım. Bizi yönetenler kendi etrafındakilere yardım etmezsin halkına yardım etsin” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

Görüntü vermek isteyen birçok yurttaş da fahiş market fiyatlarına karşı semt pazarlarının kendileri için önemine değinerek, alım güçleri olmadığından dolayı semt pazarlarında dahil temel ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını söyledi. Bu durumun iktidarın politikalarından kaynaklandığını dile getiren yurttaşlar, iktidarın yaşananlara karşı halen izleyici kalmasına tepkili.

MA/ Naci Kaya