Havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin aranan kişi kalmadı

Sakarya Valiliği, havai fişek fabrikasındaki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 7’e yükseldiğini belirterek, “Aranan herhangi bir kişi kalmamıştır” dedi.

Patlamayla ilgili gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı.

Kimyasal maddeler ile patlamamış havai fişekler imha edilmek üzere toplanıyor.

Sakarya Valiliğinden yapılan açıklamada, 3 Temmuz’da Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlama sonucu 6 vatandaşın hayatını kaybettiği, 1 vatandaşın ise arandığı bilgisinin kamuoyuyla paylaşıldığı hatırlatıldı.

‘Kayıp 7’inci kişinin kimlik tespiti yapıldı’

Kayıp olan 7’nci kişinin İstanbul Adli Tıp Kurumunda yapılan DNA çalışması sonucu kimlik tespitinin yapıldığının belirtildiği açıklamada, “Patlamada hayatını kaybeden kişi sayısı 7 olmuştur. Böylece ilgili ekiplerimizce aranan herhangi bir kişi kalmamıştır.” denildi.

4 kişi tutuklandı

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ise gözaltına alınan 1 sorumlu müdür, 1 iş güvenliği uzmanı ile 2 ustabaşı İlçe Jandarma Komutanlığındaki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.

Savcılıktaki sorguları tamamlanan 4 kişi Hendek Sulh Ceza Hakimliğine çıkarıldı. Hakimlik, 4 kişiyi “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan tutukladı.

Patlamamış havai fişekler alandan uzaklaştırılıyor

Öte yandan çalışmalar kapsamında kimyasal maddeler ile patlamamış havai fişekler, imha edilmek üzere alandan uzaklaştırılıyor. Kocaeli’den gelen Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme AŞ. (İZAYDAŞ) ekipleri alanda bulunan kimyasal maddeler ile patlamamış havai fişekleri jandarma gözetiminde kamyonlara yükledi.

Alandan toplanan malzemeler, Kocaeli’ye götürülerek İZAYDAŞ ekipleri tarafından imha edilecek.

Olay

Hendek İlçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm alana kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz’da saat 11.15’te patlama meydana geldi. Yaklaşık 50 kilometre uzaklıktan, kentin birçok noktasından duyulan patlamalarda 7 kişi hayatını kaybetti.

Hastaneye kaldırılan 122 kişi tedavilerinin ardından taburcu edildi. Hastanelerde, 1’i il dışında olmak üzere 4 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

Kaynak: AA