Mahkemeden Yavaş’ın tazminat davasına ret

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş’ın, AK Parti Genel Sekreteri ve Milletvekili Şahin hakkında açtığı manevi tazminat davası reddedildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin hakkında katıldığı bir televizyon programında kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle açtığı manevi tazminat davası görüldü.

Ankara 25. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan 100 bin liralık manevi tazminat davasına tarafların avukatları katıldı. Yavaş’ın avukat Balkan Şencan, müvekkilinin belediye başkanlığı için aday olduktan sonra karalama kampanyalarına maruz kaldığını belirtti. Şencan, davalı Fatih Şahin’in de katıldığı televizyon programında müvekkilini “terör örgütleri ile hareket etmekle” suçladığını söyledi.

Siyasi geçmişi de dikkate alındığında Yavaş’ın “terör örgütleriyle” hareket etmesinin söz konusu olamayacağını ifade eden Şencan, Şahin’in beyanlarının iftira ve hakaret boyutunda olduğunu belirterek, davanın kabulünü istedi.

Davalı Fatih Şahin’in avukatı ise müvekkilinin sözlerinde hakaret içeriği bulunmadığını öne sürdü. Avukat Şahin, “Gerek HDP yöneticilerinin, gerekse PKK’nın sözde yöneticilerinin seçimlerle alakalı beyanatları müvekkilimizin bu yönde ifade kullanmasına sebebiyet vermiştir. Sarf edilen sözler siyasi eleştiri boyutunda kalmış, hakaret boyutuna erişmemiştir.” dedi. Davalı avukatı, davanın reddini talep etti.

Beyanların ardından hükmü açıklayan mahkeme, istinaf yolu açık olmak üzere davanın reddine karar verdi.

AA – ANKARA