Gözaltında öldürülen Gazeteci Metin Göktepe anıldı

Gözaltında öldürülen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe, mezarı başında anıldı.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Polat, “Metin şahsında halkın haber alma hakkını savunmaya devam edeceğiz.” dedi.

TGS Genel Başkanı Durmuş da, Metin’in bugün de binlerce gazeteciye yol gösterdiğine vurgu yaptı.

Fotoğraf: MA

İstanbul’da 8 Ocak 1996 tarihinde takip ettiği haberde gözaltına alındıktan sonra polisler tarafından dövülerek öldürülen Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe, ölümünün 25’inci yılında mezarı başında anıldı. İstanbul Esenler’de Kemer Mezarlığında yapılan anma etkinliği yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kısıtlı sayıda kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

“Metin Göktepe ölümsüzdür”, “Evrensel yazıyor, Metin yaşıyor”, “İnadına hepimiz birer Metin’iz”, “Tutuklu gazeteciler serbest bırakılsın”, “Metinler ölmez Evrensel susmaz” dövizleri ve EMEP flamaları taşındı. Göktepe’nin mezarına Evrensel gazetesi ile birlikte karanfiller bırakıldı. 

Fotoğraf: Evrensel Gazetesi

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Polat: Metin şahsında halkın haber alma hakkını savunmaya devam edeceğiz

Anmada ilk olarak Metin Göktepe’nin kardeşi Meryem Göktepe, pandemi nedeniyle anmaya katılamayan Fadime Göktepe’nin mesajını okudu.Daha sonra Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat konuşma yaptı. Polat konuşmasında şunları ifade etti:

“Basın özgürlüğü açısından tutunma noktası Metin bizim için. Çok sayıda gazeteci tutuklu. Ağır bir dönemden geçiyor Türkiye. Yeni açılan bir kanal bir ay yayın hayatını sürdüremiyor. Üç renkli bir şal nedeniyle, TELE1’e en ağırından ceza veriliyor. Mesleğimiz üzerinde ağır bir kuşatma var. Metin’in haberi takip etme konusunda kararlı duruşuna sahip çıkan çok güçlü bir damar var şimdi. Metin’in şahsında, halkın haber alma hakkını savunmaya devam edeceğimizi söylüyorum.”

TGS Genel Başkanı Durmuş: Metin bugün de binlerce gazeteciye yol gösteriyor’

Daha sonra TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş konuştu. Durmuş, 25 yılda basın özgürlüğü konusunda bir adım atılmadığına geriye gidildiğine vurgu yaptı. Medyaya ve halka düşman bir iktidar olduğunu söyleyen Durmuş, “70 gazeteci tutuklu. Bugün de hâlâ gazeteciler gerçeğin peşinde olmaya devam ediyor. Metin bugün de yüzlerce, binlerce gazeteciye yol gösteriyor.” diye konuştu.

Fotoğraf: Evrensel Gazetesi

Basın İş Başkanı Eren: Her şeye rağmen haber yapan gazeteciler umudumuz

DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren de “Çeyrek asır oldu sevgili Metin’i kaybedeli. Her yıl geliyoruz.” diyerek, her yıl daha ağır bir tabloyu anlattıklarını söyledi. Çok sayıda gazetecinin yargılandığına işaret eden Eren, şunları kaydetti:

“Bütün kurumlarıyla gazetecilere saldırıyorlar. Metin Göktepe katledildiğinde sarı basın kartı yok denilmişti. Bugün onlarca gazetecinin basın kartı yok. Van’da 4 gazeteci tutuklandı. Ayşegül Doğan hakkında, gazetecilik yaptığı için ceza verildi. Gazeteciliği devlet ya da iktidar tanımlayamaz. Her şeye rağmen haber yapan gazeteciler bizim umudumuz. Umutluyuz.”

Fotoğraf: MA

RSF Türkiye Temsilcisi Önderoğlu: Metin Göktepe cinayetini anımsatmaya ihtiyacımız var

RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, yaptığı konuşmada, “Metin Göktepe cinayetini, 25 yıl önce verdiğimiz mücadeleyi yenilemeye, Metin Göktepe cinayetinde gelen adaleti bugünkü toplumlara anımsatmaya ihtiyacımız var” dedi.

Gülsüm Elvan: Hep adalet diyeceğiz

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan da “Biz o günden buyana hep adalet dedik, hep adalet diyeceğiz. Bugün Berkin’in haberini yapanlar ceza aldı ama vuranlar ceza almadı.” dedi.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: Metin bize güç vermeye devam ediyor

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, Metin Göktepe’nin gerçeğin peşinde koşarken katledildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Gazeteciliğe başlamadan önce, üniversite gençliğinin mücadelesinde yanı başımızda, omuz başımızda olan Metin’i anmak istiyorum. Metin yaşıyor. Bugün üniversitesine sahip çıkan gençlerin mücadelesinde yaşıyor. Metin bize güç vermeye devam ediyor.”

Kaynak: Evrensel Gazetesi