ESP: Faşizmi yıkabilecek asıl güç ezilenlerin öfkesidir

Partilerine yönelik operasyona ilişkin açıklama yapan ESP, hukukun bir anlamının kalmadığını belirterek faşizme karşı birlikte mücadelenin önemini vurguladı

ESP’ye yönelik 47 kişinin gözaltına alındığı siyasi operasyon sonrasında 5 sosyalist tutuklandı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), partilerine yönelik İzmir merkezli yapılan operasyona ilişkin yazılı açıklama yaptı. ESP İstanbul İl Eş Başkanı Ezgi Bahçeci, İzmir İl Eş Başkanı Kerim Altınmakas, Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM üyesi Sıtkı Güngör ve DİSK’e bağlı Liman, Tersane, Gemi Yapım ve Onarım İşçileri Sendikası (Limter-İş) Örgütlenme Uzmanı Deniz Bakır ile Gülşah Polat’ın tutuklandığı belirtildi. Eş Genel Başkan Özlem Gümüştaş ile birlikte 5 kişiye ise ev hapsi verildiği ifade edildi.

‘Faşizm hukuku’

“Yoldaşlarımız faşizmin aygıtları karşısında gözaltı anından mahkemeye kadar her yerde başlarını yukarıda tuttular, sloganlarını haykırdılar” denilen açıklamada, “Faşizmin hüküm sürdüğü, burjuvazinin halkı devlet terörüyle yönettiği ülkelerde devrimcilik ateş altında yürümeyi gerektirir. Başka yolu yoktur. İlk günden beri bunun bedelini katliamlarla, infazlarla, işkencelerle, tutsaklıklarla, sürgünlerle ödeyen geleneğimiz bunu bildiği için, bu cezaları da madalya olarak göğsüne takacaktır” diye belirtildi.

‘Ezilenlerin öfkesi faşizmi yıkacak’

“İşten atılan, ücretsiz izne yollanan, sınıf bağışıklığına terk edilen işçiler, umudunu yitirip intihara meyleden yoksullar, evde, işte, okulda ve sokaktaki erkek şiddetine isyan eden kadınlar, borç içinde olan ve geleceksiz bırakılan öğrenciler, sömürge valilikleri ile yönetilen Kürtler, bilimsel çalışma hayatı bitirilmiş akademisyenler, nefretin bir numaralı nesnesi kılınan LGBTİ+’ler, haber yapamayan gazeteciler ve müvekkilini savunamayan avukatlar. Sorunlarımızın kökeni kapitalist barbarlık, onu isyanımızdan koruyan ise faşizmdir”  ifadelerinin yer aldığı açıklamada, faşizmi yıkabilecek asıl gücün ezilenlerin öfkesi olduğu vurgulandı.

Faşizm karşısında birlik olmanın gerekliliğinin altı çizilen açıklamada, örgütlü mücadelenin önemine değinildi. 

MA