Evliliği reddettiği için öldürülen çocuğa ilişkin soru önergesi verildi

Akrabası Aslan Karakaş’ın silahlı saldırısından sonra yaşamını yitiren Emine Karakaş’a ilişkin soru önergesi veren milletvekili Remziye Tosun, komisyon kurulmasını talep etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, evlilik dayatmasını kabul etmediği için akrabası Aslan Karakaş’ın silahlı saldırısından ağır yaralanan ve 138 gün sonra yaşamını yitiren 16 yaşındaki Emine Karakaş’a ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.

Tosun, konuya ilişkin Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e soru yöneltti. Tosun ayrıca çocuk yaşta evlilik adı altında çocuk istismarı vakalarının araştırılması ve etkili soruşturma mekanizmalarının işletilerek söz konusu vakaların tekrarlanmasının engellenmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

Önergenin gerekçesinde, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 4 Şubat’ta Aslan Karakaş’ın (34), yaklaşık bir yıldır kendisiyle evlenmeye zorladığı, taciz ve tehdit ettiği Emine Karakaş’ın, (16) silahlı saldırıdan 138 gün sonra 23 Haziran tarihinde yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

Tosun, Gül’ün cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti

“*Failin saldırıdan önce Emine Karakaş’a baskı yaptığı ve bunun üzerine Emine Karakaş’ın jandarmaya şikâyette bulunduğu basına yansımıştır. Fail Aslan Karakaş şikâyet sonrası ifadeye çağrılmış, akabinde serbest bırakılmıştır. Emine Karakaş’ın can güvenliği tehdit altındayken failin serbest bırakılmasının gerekçesi nedir? Fail serbest bırakıldıktan sonra Emine Karakaş’a koruma verilmiş midir?

*Anne Nurcan Karakaş, savcılığın hastaneye gelmediğini, olayla ilgili etkin soruşturma yürütülmediğini iddia etmektedir. Olayla ilgili etkin soruşturma yürütülmediği iddiası doğru mudur? Etkin soruşturma yürütülmemesinin gerekçesi nedir?

*Bakanlığınız söz konusu olayla ilgili kolluk kuvvetlerinin ihmaline dair işlem başlatmış mıdır? Bakanlığınızın herhangi bir girişimi olacak mıdır?

*Emine Karakaş’ı istismar etmek isteyen ve silahlı saldırıda bulunan Aslan Karakaş’ın olası suç ortaklarının olabileceğine istinaden HTS kayıtları incelendi mi? Fail Aslan Karakaş’a yardım ettiği iddia edilen aile bireylerinin ifadeleri alındı mı?

*Saldırı anında aracı durdurmaya çalışan, Aslan Karakaş’ın kız kardeşi tutuklu mudur?

*Fail Aslan Karakaş korucu mudur? Korucular, silah kullanmaya elverişli olup olmadıklarına dair herhangi bir teste tabi tutuluyor mu?

*Fail Aslan Karakaş korucu değil ise saldırıda kullandığı silah ruhsatlı mıdır? Silahı nerden veya kimlerden temin etmiştir?

*Failin evinde mühimmat olduğu iddiası doğru mudur?

*Bireysel silahlanmaya karşı Bakanlığınızın tedbirleri nelerdir?

*TCK’da düzenlenen Cinsel İstismar, Reşit Olmayanla Cinsel İlişki, Cinsel Tacize ilişkin yasaların etkili uygulanması ve çocuk haklarını korumasına yönelik Bakanlığınızın girişimleri var mıdır? Bakanlığınız bu girişimleri nelerdir?

*TCK 103. maddesinin af getirilmek istenmesi veya kimi şahıslar tarafından çokeşlilik veya çocuk yaşta evlenme gibi çocuk istismarı suçlarına karşı Bakanlığınızın çalışması var mıdır?

*Bazı yargı mensuplarının Meclis’te veya kamuoyunda çocuk yaşta evliliğe af propagandalarından etkilenerek bu suçlardan yargılanan şahıslara beraat kararı vermelerine karşı tedbirleriniz nelerdir?”