Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan 17 kadına ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ davası

8 Mart günü düzenlenen “Feminist Gece Yürüyüşü” esnasında attıkları sloganlar nedeniyle 17 kadına “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüş” suçlamalarıyla dava açıldı.

Beyoğlu’nda 8 Mart günü düzenlenen “Feminist Gece Yürüyüşü” sırasında attıkları sloganlar gerekçesiyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüş” suçlarından haklarında soruşturma başlatılan 17 kadın sanık için 7 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Aralarında HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın kızı Zelal Buldan’ın da bulunduğu 17 kadın önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede 17 kadın şüpheli sıfatıyla yer alırken, İstanbul Valiliği’nin, 29 Ocak 2021’de toplantı ve gösteri yürüyüş alanlarını belirlediği ve Beyoğlu, İstiklal Caddesi, Sıraselviler Caddesi, Taksim Meydanı, Galatasaray Meydanı, Şişhane Meydanı gibi alanların basın açıklaması yapılacak alanlar içerisinde yer almadığı vurgulandı.

İddianamede yaklaşık 20 kadının polis hattındaki kalkanları ve görevli personelleri tekmeleyerek Taksim Meydanı’na çıkmak istediği esnada Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakarette bulunduğu ifadeleri yer aldı. Kadınların savunmalarına da yer verilen iddianamede 17 kadının üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği söylendi.

7 yıl 8 aya kadar hapis istemi

“Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma” suçlarından 17 kadının da ayrı ayrı 2 yıl 8 aydan, 7 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenen iddianameyi İstanbul 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi kabul etti.

Önümüzdeki günlerde kadınların hakim karşısına çıkması bekleniyor.