Rektörün ailesine araç tahsis edildi: YÖK soruşturma başlattı

YÖK, Mardin Artuklu Üniversitesi’nde ihalelere fesat karıştırma, yolsuzluk ve usulsüz işlemler ile keyfi atamalara ilişkin gizli soruşturma başlattı.

Mardin Artuklu Üniversitesi

Soruşturma kapsamında Rektörlük konutu kiralanması ve Rektörün aile bireylerine araç tahsis edildiği iddiaları var.  

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Mardin Artuklu Üniversitesi eski Rektör Ahmet Ağırakça ve mevcut Rektör İbrahim Özcoşar, dönemini içeren 22 Ağustos 2019 tarihleri öncesi ve sonrasına ilişkin soruşturma başlatıldı.

Soruşturmanın ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluk, usulsüz işlemler, ihtiyaçtan fazla genel sekreter ataması yapılması, Rektör ve Dekanların eşlerine usulsüz şekilde araç tahsisi yapılması ve keyfi atamalara ilişkin başlatıldığı öğrenildi.

YÖK Denetleme Kurulu Teşkilat, Görev ve Çalışma Usulleri Yönetmeliği’nin 17’nci Maddesi kapsamında “gizli” başlatılan soruşturma çerçevesinde Artuklu Üniversitesi’ne Nisan 2020’de müfettiş görevlendirmesi yapıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK)

Ancak koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle müfettişlerin incelemesi ileri bir tarihe ertelenirken, müfettişlerin Ağustos ayı içinde kente geldikleri öğrenildi.

Müfettiş incelemesiyle birlikte üniversite yönetiminde de hareketlik yaşanırken, soruşturma kapsamında Genel Sekreter Prof. Dr. Mustafa Öztürk ve Sağlık Birimler Daire Başkanı Dr. Canan Eren Dağlı geçtiğimiz günlerde istifa etti.  

17 Başlıkta bilgi ve belgeler istendi

Devam eden soruşturmaya dair bilgilere ulaşılırken, soruşturma kapsamında üniversite yönetiminden 17 başlıkta belgelerin YÖK Denetleme Kurulu Başkanlığı’na gönderilmesi istendi.

Rektör ailesine konut ve araç

Soruşturma kapsamında Artuklu Üniversitesi ile ilgili fazla Genel Sekreter Yardımcısı atamasının yapıldığı, Dekan ve Müdürlerin atamalarının yapılış şekli soruldu.

YÖK, üniversite hakkında Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı, Sosyal Tesisler İşletme Müdürlüğü ve İç Hizmetler Müdürlüğünde ihaleye fesat karıştırıldığı gerekçesiyle soruşturma yapılıp yapılmadığı, görevden istifa eden Genel Sekreter Mustafa Öztürk hakkında ihaleye fesat karıştırdığı gerekçesiyle başlatılan soruşturmanın akıbetine ilişkin bilgilerin de temin edilmesini istedi.

Ayrıca İdari Mali İşler Daire Başkanlığı tarafından yapılan alımlarla ilgili de soruşturma başlatılırken, Rektör konutu kiralanması ile üniversite adına kiralanan araçların Rektörün aile bireylerine tahsis edilmesinin de soruşturma gerekçesi yapıldığı bilgisine ulaşıldı.

Kantin ve derslik ikmal ihaleleri de soruşturma kapsamında incelemeye alındı. 

Üniversite dolabında kurşunlar bulundu

Soruşturmanın Edebiyat Fakültesi’ni de kapsadığı öğrenilirken, Edebiyat Fakültesi’nin personel giyinme dolabında bulunan silah mermilerine ilişkin savcılık tarafından soruşturma başlatılmasına karşın idari inceleme başlatılmaması yönünden de üniversite hakkında suçlamalar olduğu öğrenildi.  

MA / Ahmet Kanbal