Filistin’den, İsrail yetkilileri hakkında UCM’ye acil çağrı

Filistin, İsrail’in işgal altındaki Kudüs’ün kuzeyindeki bir bölgeye gayri meşru sanayi bölgesinin kurulması kararını onaylamasını kınadı.

Filistin, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne olaya karışan İsrailli yetkililer için acil inceleme başlatması çağrısı yaptı.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada İsrail’in işgali altıdaki Kudüs’ün kuzeyindeki bir bölgeye Yahudi yerleşim birimlerinden sayılan sanayi bölgesinin kurulması kararının onaylanmasına tepki gösterdi. Açıklamada, “Söz konusu yeni gayrimeşru bölge Kudüs’ün ilhakı, Yahudileştirilmesi, realitesinin değiştirilmesi, tarihinin ve kimliğinin bozularak Filistin’den koparılması uğrunda ortaya konulan girişimlerdir.” denildi.

Bakanlık, uluslararası toplumdan tehlike arz eden gayrimeşru yerleşimin tırmanması karşısında sorumluluğunu yerine getirmesini istedi. Kararın kınandığı açıklamada, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne, olaya karışan İsrailli yetkililerin hesaba çekilmesi için acil inceleme başlatması çağrısı yapıldı. 

Cumartesi günü İsrail devlet televizyon kanalı Kan’da verilen bir haberde, Kudüs’teki İsrail Belediyesinin kentte bir sanayi bölgesi kurulması planına onay verdiği duyurulmuştu. Haberde, çeşitli ticari, sanayi ve mesleki ticarethanelerin olacağı bölgenin 90 dönümlük bir araziye kurulacağı belirtilmişti. 

AA – RAMALLAH