Gazeteci Aktan: HDP karşıtı söylemin artık toplumda bir karşılığı yok

Gazeteci İrfan Aktan, yapılan sınır dışı operasyonun Ankara’nın göbeğinde merkezi olan HDP’ye mal edilmesinin artık toplumda bir karşılığı olmadığını belirtti.

Aktan, “Manipülasyonun toplumda karşılığı olduğunu sanıyorlar ama yıllardır hep aynı söylem. Sürekli bir noktaya şiddet uygularsanız onun belirleyici olma kapasitesi azalır çünkü acı eşiğini artırırsınız.” dedi.

Gazeteci İrfan Aktan (sağda) gazeteci İrfan Uçar’a konuk oldu

Gazeteci İrfan Aktan, Yeni1Mecra’da gazeteci İrfan Uçar’ın konuğu oldu. Aktan ve Uçar, “Gare operasyonu ile derinleşen siyasi kutuplaşma muhalefeti ayrıştırmaya varır mı?” sorusu üzerine konuştular. Gazeteci Uçar, Gare operasyonu sonrasında muhalefetin hükümete çok fazla soru yönelttiğini belirterek “Aslında iş askeri operasyona gelince muhalefet çok soru sormazdı ama CHP, İyi Parti dahil kamuoyunun çok fazla sorusu oldu ama hepsi yanıtsız kaldı” dedi.

‘CHP’nin soruları iktidarın oyununu bozdu’

Uçar’ın soruların geçerliliğini koruyup korumadığını sorması üzerine Aktan, iktidarın sıkıştığı her alanda, özellikle Kürt hareketine yönelik, bu durumu propagandaya çevirme özelliğine sahip olduğunu söyledi. Aktan, şunları ifade etti:

“Gare’de de bu denendi, riskler hesaplanmış, bunun siyasi bedeli tahmin edildiği şekilde düşünülmüş. İktidar burada kendi lehine geliştirilecek bir söylem üretti ama muhalefet bunun sonunun olmadığını fark etti. İktidar her sıkıştığından bu yollarla kendi tabanını konsolide edip iktidarını güçlendiriyor. CHP’nin soruları kamuoyunun muhatap kabul ettiği sorular bu da iktidarın oyununu bozdu.”

‘Artık manipülasyonun toplumda karşılığı yok’

Uçar, Gare operasyonunda iktidarın ilk ağır faturayı HDP’ye kestiğini ve HDP’nin ilk açıklamasında sorumluluğun TSK’ye ait olduğuna dikkat çektiğini hatırlattı.

İfran Aktan ise, yapılan sınır dışı operasyonun Ankara’nın göbeğinde merkezi olan siyasi partiye mal edilmesinin artık toplumda bir karşılığı olmadığını vurguladı. Aktan, “Manipülasyonun toplumda karşılığı olduğunu sanıyorlar ama yıllardır hep aynı söylem. Sürekli bir noktaya şiddet uygularsanız onun belirleyici olma kapasitesi azalır çünkü acı eşiğini artırırsınız. Aynı şey HDP karşıtı söylemde de geçerli, bunun artık toplumda bir karşılığı yok” dedi.

‘Kürtler şu anda iktidarı belirleyecek pozisyonda’

İktidarın bir düşmana muhtaç olduğunu ve onun için şu anda en kolay düşmanın HDP olduğunu belirten Aktan, onun da artık hükümeti düştüğü kuyudan çıkaracak bir işlevinin bulunmadığını söyledi. Aktan, hükümete “Diyelim ki HDP’yi bugün kapattınız. Peki yarın ne olacak, hangi toplumsal sorunlar çözülecek?” diye sordu.

İrfan Uçar ise, muhalefetin temel sorunlar konusunda ortaklaşmanın halkta karşılığı olduğunu gördüklerine dikkat çekerek “Aynı olmak zorunda değiliz ama aynı yöne gitmeliyiz diye düşünüyor artık” dedi. Uçar, HDP’nin bir oy potansiyeli olduğunu hatırlatarak iktidarın bu potansiyelin Millet İttifakı’na gitmesin diye uğraştığını dile getirdi.

Aktan konuyla ilgili, Kürtlerin şu anda iktidarı belirleyecek pozisyonda olduğunu kaydederek “Muhalefet bu gerçeği gözetmek durumunda. İstanbul seçimleri HDP’nin önemini gösteren bir prototipti” dedi.

‘Bazı HDP’lilerin kapatılma korkusunu anlayamıyorum’

HDP’nin kapatılması konusunun gündemden hiç düşmemesi konusunu da değerlendiren Aktan, “Kapatılma durumunda HDP pekâlâ Türkiye İşçi Partisi çatısı altında seçime girebilir. Türkiye tarihinde Türkiye İşçi Partisi’nin Kürtlerle böyle bir ilişkisi var” dedi. Aktan, hala bazı HDP’lilerin kapatılma korkusunu anlayamadığını ifade ederek “Bırakın istedikleri gibi oynasınlar belirleyici olan zaten sizsiniz” dedi.

‘Gündem değiştirmeyi sürdürebilirler’

Şu anda poligondaki hedefin HDP olduğunu ama onu hemen derdest emek istediklerinden emin olmadığını belirten Aktan, şunları kaydetti:

“Şu anda ‘düşmanla’ mücadele iktidar için daha işlevsel. Son ana kadar HDP’yi kapatmayabilirler, son ana kadar HDP ile uğraşıyoruz söylemini kullanarak gündem değiştirmeyi sürdürebilirler. Şu anda HDP’nin kapatılma konusu olamasa televizyonlarda ne konuşacağız? Ekonomi, insan hakları yoksulluk konuşulacak. İktidarın dışşal düşmanları bitti şimdi de içten düşman olan HDP var.”

‘Kürt sorunu çözülmezse metastaz yapar’

Aktan, iktidarın ve muhalefetin Kürt sorununu çözmeye odaklanmamaları durumunda bu sorunun metastaz yapacağını söyledi. Devletin tüm kesimlerinde milliyetçi kadrolar olduğunun açıkça bilindiğini belirten Aktan, “Eğer İYİ Parti, CHP ile kurduğu millet ittifakında bu kadroları sürdürmeyi düşünürse, çarkları dönmeye devam edecek değişen bir şey olamayacak.” dedi.

‘Gazeteciler olarak kendimize oto sansür uygulamak zorunda kalıyoruz’

Şu anki iktidarın değişmesini bir yurttaş ve en önemlisi bir gazeteci olarak istediğinin altını çizen Aktan, mevcut iktidarın “faşizan yönetimi” yüzünden hem kendinin hem de meslektaşlarının işini yapamadığını belirtti. Gazeteciler olarak oto sansür uygulamak zorunda kaldıklarına vurgu yapan Aktan, şöyle konuştu:

“Sansüre uğruyoruz. Her yazdığım kelimeyi defalarca okuyorum, bildiğimi naklettiğimde kendimi karakolda buluyorum. Elbette sistem değişmeli ama muhalefete, Türkiye toplumunun mevcudun tekrarını taşıma gücü yok bunu söylemek gerek. Ülke çürüdü, ekonomik olarak çöküyor; rotayı değiştirerek ancak engellenir bu çöküş. Bu sadece Kürt sorunu için değil devlet mekanizmasındaki kurumların hepsi için radikal değişimler gerek. Muhalefet mevcut anlayışı devralarak iktidar olursa sonraki seçim koltuğundan olur. Amaçları ülkenin sorunlarını çözmekse önce Kürt sorunu için sonra da ekonomik darboğazdan kurtulmak için şimdiden çalışmalılar.”

Yeni1Mecra