Gergerlioğlu: İktidar Uygur Türklerini 50 milyar dolar anlaşma ile satmıştır

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Çin’in Uygur Türklerine büyük baskı uyguladığını, kayıpların olduğunu belirterek iktidarın Çin ile yaptığı 50 milyar dolarlık anlaşma nedeniyle yapılanlara sessiz kaldığını söyledi.

Ömer Faruk Gergerlioğlu

İyi Parti’nin Uygur Türklerinin gördükleri baskılarla ilgili önerge üzerine konuşan HDP Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, AKP-MHP iktidarını ekonomik anlaşma nedeniyle Çin’deki uygulamalara sessiz kaldığını söyledi.

Çin’de 3 milyon Uygur Türkü’nün toplama kamplarında bulunduğunu polisin camilere “Ülkeni sev, yurdunu sev!” afişleri astığını söyledi. “2019’da artan, 3 milyon Uygur Türkünü barındıran, dikenli tellerle çevrilen toplama kampları artık tüm dünyanın bildiği bir gerçek” diyen Gergerlioğlu, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün insanlar mahkemeye çıkarılmadan götürüldüğünü söyledi.

“Sakal bırakmak, uzun tesettür giysisi giymek, başörtüsü takmak, namaz kılmak, oruç tutmak toplama kamplarına gitmek için bir neden” olduğunu belirten Gergerlioğlu, dini ve kültürel anlamda asimilasyonun sürdüğünü söyledi.

Gergerlioğlu, “Ziynet Gül Tursun, Türkiye’den Tacikistan’a zorla gönderilen ve şu anda Çin zindanlarında olan bir kadın. Türkiye Göç İdaresi bu konuda hesap vermelidir” dedi.

Gergerlioğlu, “Abdulkerim İsmail, 86 yaşında bir din âlimi, Çin zindanlarında hayatını kaybetti. Türkiye’de Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesini bitiren Ekrem Mehmet, Çin zindanlarında işkence altında öldü. Biz bunları uzun süredir takip ediyoruz” diye konuştu.

Kayıp Uygurlar var…

Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmalar üzerine Çin Büyükelçiliği yetkililerinin 2 kez kendilerini ziyaret ettiğini belirten Gergerlioğlu, şöyle dvam etti:

“Ben kendilerine Çin zindanlarındaki 325 aydının hâlini sordum; cevap veremediler, diğer sorularımıza cevap veremedikleri gibi. Başka nasıl cevap veremiyorlar? Bakın, Çin Büyükelçisi Deng Li geçen gün Deutsche Welle’ye konuştu; birçok gerçeğin üstünü örtemeye çalıştı ama 3 konunun üstünü örtemedi.

Birincisi; Toplama kamplarına zorla götürülenlerin geri çıkma hakkı yok. İkincisi; Dinî aşırılığı Çin belirliyor, ‘dinî aşırılık’ ne demekmiş Çin belirliyor ve terbiyeyi de Çin yapıyor. Üçüncüsü de; Kayıp Uygurlar var.

Bu 3 konuya cevap veremedi ve kabul etmek zorunda kaldı. Gerçi Türkiye’de de kayıp insanlar var, iktidar bu konuda bir açıklama yapmıyor; Çin’den farkı kalmadı anlaşılan, o belli.”

Bir yıldır heyet kampları ziyarete gitmiyor

Geçen yıl Temmuz ayında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çin ziyaretinde 50 milyar dolarlık bir anlaşma yaptığına dikkat çeken Gergerlioğlu, “Çin siyaseti konusunda tıs… Ses seda yok” dedi. Ak Parti ve MHP’nin tek kelime eleştiri yapmadığını ifade eden Gergerlioğlu, şöyle devam etti:

“Çünkü 50 milyar dolar anlaşma var. Bir Türk heyeti güya Çin’e giderek toplama kamplarını inceleyecekti. O ziyarette kararlaştırılmıştı. Bir yıldır gitmiyor. Ve biz, gittiği zaman da Çin’in gösterdiği yerleri değil, her yeri gezmesi gerektiğini söylüyoruz; bir yıldır gitmiyor. Şu anda biz Halkların Demokratik Partisi olarak Kürtlerin de, Uygur Türklerinin de hakkını savunan bir partiyiz ve sattığını düşünüyoruz. Ak Parti ve MHP’siyle, 50 milyar dolar için bu satışın gerçekleştiğini net bir şeklide söylüyorum. Varsa hamaset dışında bir sözleri cevap versinler.”

Çin’de başörtüsü yasağına tek kelime edilmiyor

“Çin’deki uygulamalara üç kuruşluk menfaat için susuyorsunuz” diyen Gergerlioğlu, “Biz, Çin’de başörtüsünün yasaklandığını söylüyoruz. Türkiye’de başörtüsü istismarı yapanlar Çin’deki Uygur Türklerinin başörtüsü yasaklamasına karşı tek bir kelime etmiyor. Neden? Çin’den alınan üç kuruş para için, utanın ya, utanın!” şeklinde konuştu.