Gazeteci Arslan’dan HDP’lilere programlarda yer verilmemesine ‘tercih’ açıklaması

Gazeteci Didem Arslan “Türkiye’nin Nabzı” programında, televizyonlarda HDP’lilere yer verilmemesini, “Burası bir kamu kuruluşu değil, bu bir tercihtir” şeklinde savundu.

Uzun bir süredir çok sayıda televizyon kanalında yapılan tartışma programlarında HDP’nin politikalarına yönelik eleştiriler kimi zaman da “suçlamalar” HDP’liler dahil edilmeyerek tartışılıyor. Dün akşam Habertürk televizyon kanalında “Türkiye’nin Nabzı” programında HDP’nin Hakkari ve Edirne’den Ankara’ya başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” yine HDP’li katılımı olmadan tartışıldı.

Konuklardan hukukçu Salim Şen, bu konuyla ilgili şöyle konuştu: “Bu kadar kriminalize edilmiş, terörize edilmiş, siyasetin sınırları bu kadar daraltılmış ise herkes tabi ki bu şekilde demeçlerle kendisini ifade etmek zorunda hissediyor. Ne manidadır hakikaten yıllardır HDP konuşulur, bir tane yalnız burada değil hiçbir mecrada bir tane HDP’li gelip kendisini savunamaz. Ama legaldir. Meclis Grup Toplantısı yapar meclis kürsüsünden daha kutsal yer var mıdır?”

Programın sunucusu gazeteci Didem Arslan’ın Şen’in konuşmasını bölerek araya girmesi üzerine Şen, “sizin için söylemiyorum.” dedi.

Arslan, HDP’ye programlarda yer verilmemesini ise, “O soruda sık sık geldiği için söylüyorum. Sonuçta kamu kuruluşu değiliz özel sektörüz. Bu bir tercihtir. Bu tercihin nedenleri öyle ya da böyle farklıdır. Ama zaman zaman bu ekranlarda HDP’liler zamanında olmuştur.” şeklinde açıkladı.