Gazeteci Aziz Oruç tutuklandı

HABER MERKEZİ – Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde gözaltına alınan gazeteci Aziz Oruç tutuklandı.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 11 Aralık günü gözaltına alınan ve İçişleri Bakanlığı tarafından “terörist” olarak gösterilen gazeteci Aziz Oruç, savcılık ifadesinin ardından Doğubayazıt Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Mahkeme, Oruç’u “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasına karar verdi.

MA’nın geçtiği bilgilere göre; hakkında açılan davalardan dolayı yaklaşık 3 yıldır Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan Oruç, Avrupa’ya gitmek için İran üzerinden geçtiği Ermenistan sınır kapısında gözaltına alınmıştı. Gözaltında iken Ermenistan polisinin şiddetine maruz kalan Oruç, daha sonra İran askerlerine teslim edilmişti. 

İran’da da iki gün boyunca işkenceye maruz kalan Oruç, 10 Aralık’ı 11 Aralık’a bağlayan gece çıplak ayakla ve kıyafetleri yırtılmış halde tel örgülerin arasından Türkiye tarafına atılmıştı. Aziz Oruç, yardım istediği HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Abdullah Ekelek ile birlikte 11 Aralık günü kentten çıkmak üzere Doğubayazıt-Ağrı karayolunda araç beklerken polisler tarafından gözaltına alınmıştı.  

Aynı gün evi ile işyeri basılarak gözaltına alınan Muhammet İkram Müftüoğlu, HDP İlçe Eşbaşkanı Ekelek ile birlikte bir gün sonra çıkarıldıkları mahkemece Oruç’a yardımcı oldukları için “Yardım ve yataklık” suçlaması ile tutuklanmıştı.