Gazeteci Hafız Akdemir katledildiği sokakta anıldı

Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir, katledildiği sokakta meslektaşları tarafından anıldı.

DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, “29 yıl geçti ama gerçekler karanlıkta kalmadı, ardılları onların mücadelesini bugünlere getirdi” dedi. 

Özgür Gündem Gazetesi Diyarbakır Bürosu muhabiri Hafız Akdemir, 8 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesindeki evinden çıktıktan sonra uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), gazeteci Akdemir’i katledildiği ve daha sonra ismi verilen sokakta andı.

MA’nın geçtiği bilgilere göre; Anmada konuşan DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, Hafız Akdemir‘in 1990’lı yıllarda yaşananları gazete manşetlerine taşıdığı için katledildiğini ifade eden Altan, şunları kaydetti:

“1990’lı yıllarda kan dökenler, bu gerçeklere tahammül edemedi. Faili meçhul olaylar açığa çıkmasın, karanlıkta kalsın diye önce Cengiz’i (Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Cengiz Altun), sonra Hafız’ı katletti. Hafız bu sokakta katledildi. Katledilmeden önce birçok kez tehdit edildi. Hafız’ı yolundan geri çevirmek istediler. Ancak Hafız her şeye rağmen sonuna kadar gerçeklerin peşinden koştu. 29 yıl geçti ama gerçekler karanlıkta kalmadı, ardılları onların mücadelesini bugünlere getirdi.”. 

‘Olayın tek tanığıydım dinlenmedim’

Hafız Akdemir katledildiğinde yanında olan yeğeni Veysi Polat ise “Akdemir’in ailesi olarak, aradan 29 yıl geçmesine rağmen olayın tek görgü tanığı (yani gözüm gördü, beynim kaydetti, hiç unutmam) olmama rağmen yıllarca mahkemelerde yargılama yapılmasına rağmen, tek bir celse duruşmaya davet edilmedim. Dolayısıyla sağlıklı bir yargılama yapılamadı.” dedi.

‘Hafız Akdemir’i neden öldürdünüz?’

Sedat Peker’in son dönemdeki kayıp silahlar ile ilgili açıklamalarına değinen Polat, “3 milyon dolar örtülü ödenekten gelen bu silahlar, acaba Hafız dayım dahil, diğer gazetecilerin ve bu bölgede ‘faili meçhul’ kalan diğer cinayetlerde mi kullanıldı? Bunun da sorgulanması gerekir. Batman Valisi Salih Şarman, TC’de ilk kez rüşvetten 16 ay hapis yatan bir validir aynı zamanda. Bu insanları neden öldürdünüz? Hafız Akdemir’i neden öldürdünüz?” diye sordu. 

‘Kanlı kefenle gömdük’

Akdemir’in o dönemdeki köy boşaltmaları, işkenceleri, haksız uygulamaları yazdığı için öldürüldüğünü belirten Polat, şunları aktardı:

“Morgtan cenazesini kaçırdılar. Müslüman bir ülkedeyiz. Hastane morgunda ağabeyimi dövdüler, götürdüler Mardin Kapı Mezarlığına gömdüler. Yıllarca annesinin yanına gömülmek istiyordu. Annesine şunu demişti, ‘Anne sen veya ben birbirimize hasret kaldık. Öldüğümüzde bari yan yana gömülelim.’ Mezarlığa götürdük, izin vermediler, ya bir cenaze defnedeceğiz. Biz bu adamı kanlı kefenle gömdük. Helallik isteyemedik, namazını kılamadık. Üzüldük hepimiz, içimizde bir dert oldu.”

Özgür Gündem’in kapısına “Sıra sizde, sizin kaleminizi kıracağız” diye yazıldığını hatırlatan Polat, “Daha iki ay önce bizi tehdit ettiler. 7 Haziran’da yeğenim ‘silah alacağım bunlar rahat bırakmıyorlar bizi’ diyordu. Sonuç olarak Akdemir, kalemini satmadı, kalemini kırmadı. Bizler ardılları olarak hiç bıkmadan mücadelesini, kalemini yerde bırakmayacağız.” dedi.

Konuşmaların ardından Akdemir’in vurulduğu sokağa gazeteci arkadaşları karanfiller bıraktı.