Gazeteci Rawin Sterk’e 6 ay sonra ilk duruşmada tahliye

Gazeteci Rawin Sterk, 6 ay sonra hakim karşısına çıktığı ilk duruşmada yurt dışına çıkış yasağı ile tahliye edildi.

Gazeteci Rawin Sterk

Rûdaw TV İstanbul muhabiri Rawin Sterk, 6 ay sonra hakim karşısına çıktı. 6 Mart’tan bu yana Ankara Sincan Ceazevi’nde “örgüt propagandası yapmak”, “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklu olan Sterk’in yargılanmasına İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği’nin (MLSA) takip ettiği duruşmaya gazeteci Sterk SEGBİS ile katıldı. Sterk, “Yaklaşık 6 aydır buradayım, 4 ay gibi bir sürede savunma yapmak için birçok konuya çalıştım. İddianameyi görünce bütün çalışmalarımın boşa gittiğini düşünüyorum. İddianamedeki bütün maddeleri tek tek yanıtlamak adına karşınızdayım.” dedi.

Mahkeme, 6 aydır tutuklu bulunan gazeteci Sterk’in yurt dışına çıkış yasağı ile tahliye edilmesine karar verdi.

Ne olmuştu?

Türkiye-Yunanistan sınırında Edirne Pazarkule’de mültecilerin durumunu takip ederken 28 Şubat’ta “askeri sınır ihlali” iddiasıyla gözaltına alınan Sterk, polisler tarafından başka bir soruşturma kapsamında 3 Mart’ta Ankara’ya getirilmişti. Savcılıkça “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanması talep edilen Sterk, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 6 Mart günü tutuklanarak Sincan Cezaevi’ne götürülmüştü.