Gelecek Partisi: Çekin ellerinizi seçilmişlerden

Gelecek Partisi, iktidarın seçilmişlere yönelik baskı ve yetki gasplarının sürdüğünü belirterek, “AK Partili Nevşehir Belediye Başkanı Arı’nın istifası ile daha önceki AK Partili belediyenin yaptığı talanın üstü örtülmüş mü oluyor?” diye sordu.

Gelecek Partisi Yerel Yönetimler ve Şehircilik Başkanlığı, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’nın istifasına ilişkin “Çekin ellerinizi seçilmişlerden” başlıklı yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, demokrasinin, olmazsa olmazı halk iradesinin tecellisi olduğu belirtilerek, “Bu iradenin yok sayılması, demokrasinin yok sayılmasıdır. Adalet ve hukuktan her geçen gün biraz daha uzaklaşan iktidar, seçilmişlere yönelik baskı ve yetki gasplarını sürdürmektedir.” denildi.

‘HDP’nin kazandığı belediyelerin 52’sine kayyım atandı’

2017’de başta İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Balıkesir, Niğde olmak üzere birçok belediye başkanının istifa ettiğinin hatırlatıldığı açıklamada, “Akabinde ise 31 Mart 2019’da yapılan seçimlerde HDP’nin kazandığı 63 belediyeden 52’sine kayyım atanmış, yine birçok belediye başkanı görevden alınmıştı.” diye kaydedildi.

Açıklamada, son olarak kendisi gibi AK Partili olan önceki belediye başkanının yolsuzluklarını araştırdığı için görevinden istifa etmesi yönünde baskı yapıldığı ileri sürülen, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı’nın bir anda “sağlık sorunlarının” baş gösterdiği ve istifa ettiği hatırlatıldı.

‘Arı’nın istifası ile talanın üstü örtülmüş mü oluyor?’

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi: “Ne gariptir ki muhalefet partilerinde kıpırdayan yaprağı fırtına edasıyla günlerce ekranlara, satırlara taşıyan iktidar medyası, tıpkı damadın istifasında olduğu gibi Arı’nın da istifasını görmüyor, duymuyor ilgilenmiyordu! Sıra kendilerine geldiğinde her şey ya ‘metal yorgunluğu’ ya da ‘affını talep etmek’ kalıpları ile perdelenebiliyor. Anlaşılan o ki belediye başkanı Arı, birilerinin ‘kovanına çomak sokmuş’. Soruyoruz, Arı’nın istifası ile daha önceki AK Partili belediyenin yaptığı hırsızlıklar, yolsuzluklar ve talanın üstü örtülmüş mü oluyor?”

‘Yargı kararı ile görevden alınız’

Gelecek Partisi olarak, demokrasi, adalet ve hukuktan yana duruşlarını bir kez daha yinelediklerinin ifade edildiği açıklamada, “Millet iradesinin üzerinde hiçbir güç tanımıyoruz. Buradan Cumhuriyet Başsavcılarına sesleniyoruz; yolsuzluk, usulsüzlük ve teröre bulaşmış belediye başkanları var ise, en ufak bir tereddüt duymadan yargı eliyle üzerine gidiniz, yargı kararı ile görevden alınız!”

Açıklamanın devamında, “Unutulmasın ki siyasallaşmış yargı karşısında adalet duygusunu yitirmiş halkımız, bu baskı ve haksızlıkların hesabını demokrasinin gereği olarak er ya da geç sandıkta soracaktır.” ifadeleri yer aldı.

Yeni1Mecra