Görevden alınan Karaman’ın tahliye talebi reddedildi

Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı iken görevinden alınarak tutuklanan Cihan Karaman’ın yargılanmasına başlandı.

Görülen ilk duruşmada Karaman’ın tahliye talebi reddedildi.

Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı iken görevden alınan Cihan Karaman Fotoğraf: MA

Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı iken 15 Ekim 2019 tarihinde gözaltına alınarak tutuklanan ardından görevinden alınarak yerine kayyum atanan Cihan Karaman’ın “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yargılanmasına başlandı. Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmaya Karaman tutuklu bulunduğu Elazığ T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan SEGBİS ile katıldı. Duruşmayı HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ve çok sayıda partili takip etti.

‘Katıldığım cenaze oğlumun cenaze töreniydi’

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Duruşma, iddianamenin okunmasıyla başladı. Daha sonra savunma yapan Karaman, iddianamede yer alan gizli tanık ifadelerine değinerek, ifadelerin asılsız olduğunu söyledi. İddianamede yer alan örgüt üyelerinin cenazesine katıldığı yönündeki beyanların doğru olduğunu belirten Karaman, “Katıldığım cenaze oğlumun cenaze töreniydi” dedi.

AKP’li Meclis üyesi ifade değiştirdi

Karaman’dan sonra tanık olarak dinlenen AKP’li Belediye Meclis Üyesi Şaban Arslan, daha önceki ifadesinden Karaman tarafından tehdit edildiği yönündeki beyanlarının aksine, bu kez Karaman’ın kendisini tehdit etmediğini söyledi. Mahkeme başkanı, söz konusu çelişkili ifadeler üzerine tanık Arslan’a “İfadelerinde çelişkiler var hangisine inanalım” diye sordu. Arslan ise, “Hayır başkandan tehdit görmedim” yanıtını verdi.

‘Gizli tanığın ifadeleri tutarsız’

Daha sonra Karaman’ın avukatları savunma yaptı. Avukatlar, müvekkili Karaman’ın sosyal medya paylaşımları nedeniyle daha önce 17 kişi ile birlikte yargılandığı dosyanın bu dosya ile birleştirildiğini hatırlattı. Karaman’ın, 2016 yılında dava konusu yapılan basın açıklamasına katılmadığını ifade eden avukatlar, daha önceki dosyada “gizli tanık” olan şahsın 3 yıl aradan sonra yeniden “gizli tanık” sıfatıyla dosyada yer aldığına dikkat çekti. Avukatlar, gizli tanığın ifadelerinde tutarsızlıklar olduğunu belirtti.

Müvekkilleri Karaman’ın delil karartma durumunun olmadığını belirten avukatlar, Karaman’ın tahliyesini istedi. Savunmanın ardından ara veren mahkeme, Karaman’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 24 Nisan’a erteledi.