Görüntülere rağmen Kayyımdan ölüme terk edilen hayvanlar için ‘algı’ açıklaması

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yüzlerce hayvanın ölüme terk edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

Konuyla ilgili haberleri ve görüntüleri yalanlayan Belediye yönetimi ilgili haberlerin algı oluşturmaya yönelik yapıldığını savundu.

Hayvan hakları örgütleri tarafından yapılan incelemede Bakımevi etrafında birçok hayvanın ölüme terk edildiğine dair görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde birçok hayvanın yaşamını yitirmiş olduğu görüldü.

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne (DBB) bağlı Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, sayıları 300-400 arasında olan bakıma muhtaç hayvanın, sokağa salınıp ölüme terk edildiği yönünde haberler yayımlanmıştı. Konuya ilişkin açıklama yapan DBB, ilgili haberlerin algı oluşturmaya yönelik yapıldığını savundu.

Açıklamada, tedavi, aşılama ve kısırlaştırma işlemleri tamamlanan yaklaşık 100 adet kedi ve köpeğin yasa gereği doğaya bırakıldığı belirterek, “Bazı çevrelerce kasıtlı olarak ortaya atılan iddialar tamamen asılsız olup, yapılan hizmetleri gölgeleyerek kamuoyunda olumsuz algı yaratmaya yönelik çabalardan ibarettir” denildi.

Ne olmuştu?

Diyarbakır Barosu Hayvan Hakları Merkezi ile Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Diyarbakır Temsilciliği, DBB’ye ait bakım evindeki hayvanların ölüme terk edildiğine dair iddiaları araştırmak için yerinde incelemelerde bulundu. Yapılan incelemenin ardından bakımevi etrafında birçok hayvanın ölüme terk edildiğine dair görüntüler paylaşıldı. Görüntülerde birçok hayvanın yaşamını yitirmiş olduğu görüldü. Konuya ilişkin yapılan ortak açıklamada, söz konusu olayın, en ağır hayvan hakkı ihlali olduğu belirtildi. Açıklamada, sokaktaki hayvanların geri toplanması için belediyenin ilgili birimleriyle toplantı gerçekleştirildiği ancak toplantıda verilen sözlerin tutulmadığı, sokağa atılan hayvanlardan bir kısmının öldüğü, geri kalanların ise ölüme terk edildiği bilgisi paylaşıldı.

MA