Gözaltında istifa eden Bilgen: Bu bir mevzinin terkedilmesi değil demokrasi sınavıdır

“Kobane soruşturması” kapsamında gözaltında tutulan Kars Belediye Eşbaşkanı Bilgen, Belediye Başkanlığı görevinden istifa edeceğini belirterek, “Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir” dedi.

Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “Kobane soruşturması” kapsamında 25 Eylül’den bu yana gözaltında tutulan HDP’li Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in, Twitter hesabından emniyet ifadesine girmeden önce kamuoyuna iletmek istediği mesajı paylaşıldı.

‘Gözaltı sürem bitene kadar görevimden istifa edeceğim’

Bilgen birazdan emniyet ifadesine gireceğini belirttiği mesajda, “Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye’nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimdem istifa edeceğim.” dedi.

‘Kars kendisini yönetecek liyakatta’

Kars’ın kendisini yönetecek liyakatta olduğunu belirten Bilgen, 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 partinin uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabileceğini kaydetti.

‘Bu bir mevzinin terkedilmesi değil’

Bilgen mesajının devamında şunları ifade etti: Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir. Tutukanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, Belediye Başkanlığından daha az önemli değildir.”

‘Bir kadın belediye başkanı ile yola devam edilirse toplumsal bir eşik olur’

Bu süreçte kendilerine oy veren vermeyen tüm hemşerilerine, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarına teşekkür eden Bilgen, “Kars’ta bir kadın Belediye Başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik olur. Hiçbir şey eskisi gibi OLMAMALI!” dedi.