Gözaltındaki 20 siyasetçinin tutuklanması talep edildi

“Kobanê soruşturması” kapsamında gözaltına alınan 20 siyasetçi soruşturmayı yürüten savcılık tarafından tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan “Kobanê soruşturması” kapsamında gözaltına alınan 20 siyasetçinin Ankara Cumhuriyet Savcılığındaki ifade işlemleri tamamlandı.

HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK Üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski HDP milletvekilleri Altan Tan, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Sırrı Süreyya Önder, Emine Beyza Üstün, eski HDP MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Gülfer Akkaya, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, eski HDP Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcısına ifade verdi.

Cumhuriyet savcısı, ifade işlemlerinin ardından 20 siyasetçiyi tutuklanmaları talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti.

CHP’li Tanrıkulu adliyeye alınmadı

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, polislerce “Başsavcının kesin kararı” denilerek adliye binasına alınmadı. Adliye binasına alınmamasına tepki gösteren Tanrıkulu’na, polisler, “Talimat var, bu kapıdan kimseyi içeri alamıyoruz. Duruşma süresince kimse girmeyecek” dedi. 

Bunun üzerine Tanrıkulu, şunları ifade etti: “Milletvekilleri de mi alınmayacak? Ben Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği ile görüşüp içeri alınmama kararını öğrenmek istiyorum. Burada başka duruşmalar da oluyor. Başka bir duruşma da varsa onu da inceleme hakkım var. Siz emniyet personelinisiniz, bana bu bilgiyi başsavcı emniyet personeli üzerinden değil, adliye personeli üzerinden vermeli. Nöbetçi savcı tarafından bana söylenmeli.”

İçeriye alınmayan Tanrıkulu, HDP milletvekillerinin yanında bir süre bekledikten sonra adliyeden ayrıldı. HDP’li milletvekillerinin de adliye binasına girmesi aynı gerekçeyle engelleniyor. Milletvekillerinin adliye önündeki bekleyişi sürüyor.

Ne olmuştu?

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kobanê eylemlerinin üzerinden 6 yıl geçtikten sonra başlatılan “Kobanê soruşturması” kapsamında 2014’teki HDP MYK üyeleri ve eski milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 20 siyasetçi 25 Eylül günü gözaltına alındı.

Farklı illerde eş zamanlı yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 20 siyasetçi Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi. 4 günlük gözaltı süresinin ardından savcılığa çıkarılan siyasetçiler, “ek gözaltı” talebiyle Ankara 3. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Mahkeme, 28 Eylül günü gözaltı süresinin 4 gün daha uzatılmasına karar verdi.

Siyasetçiler dün emniyetteki işlemlerin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

MA – ANKARA