Gülistan Doku’dan 100 gündür haber yok

Gülistan Doku’nun Dersim’de kaybolmasının üzerinden 100 gün geçti.

Doku’nun bulunması yönünde yapılan aramalarda şu ana kadar bir ize rastlanmadı.

Gülistan Doku

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku (21) 5 Ocak’tan bu yana kayıp. Doku ailesinin 6 Ocak’ta Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığı kayıp başvurusunun ardından Dinar Deresi ve Uzunçayır Baraj Gölü’nde belirlenen bölgelerde dalgıçlar ve su altı kameralarıyla arama çalışmaları yapıldı.

Munzur Öğrenci Dayanışması’nın Gülistan Doku için yaptığı yürüyüş Ocak 2020

Ancak 100 gündür Doku’nın akıbetine ilişkin herhangi bir ize rastlanmadı. Sosyal medya platformlarında kadın aktivistler, öğrencilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi 100 gündür #GülistanDokuNerede etiketiyle Gülistan Doku’nun bulunması için çağrılar yapmaya devam ediyor.

Uzunçayır Baraj Gölünde kayıp Esma Kılıçaslan’ın cenazesi bulundu

En son aramada başka bir kayıp kadının cenazesi bulundu

En son 7 Nisan günü Uzunçayır Baraj Gölü’nde Gülistan Doku ve eğitim sırasında devrilen bottan Munzur Çayı’na düşerek kaybolan uzman çavuş Yılmaz Güneş’i arama çalışmaları sırasında bir kadına ait cenaze bulunmuştu. Cenazenin 11 Mart’tan bu yana kayıp olan Esma Kılıçarslan’a ait olduğu belirlenmişti.

Doku Ailesi Tunceli Barosu’nda açıklama yapmıştı

Aygül Doku Tunceli Baro Başkanı Kenan Çetin ile birlikte basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır’dan Dersim’e gelen Doku ailesi 13 Ocak günü Tunceli Barosu’nda yaptığı basın açıklamasında, “Ailesi olarak öncelikli isteğimiz Gülistan’ın sağ olarak bulunmasıdır. Fakat başına bir şey gelmiş ise de akıbetinin en kısa zamanda ortaya çıkmasını istiyoruz.” demişti.

Abla Aygül Doku, şimdiye kadar Dinar köprüsünde kardeşine ait olduğu iddia edilen bir makas ve saat 16:26 da kız kardeşinden Zaynar Abarok’la yapılan 4 saniyelik bir arama dışında ellerinde kendilerini sonuca götürecek bir delil bulunmadığını söylemişti.

Bedriye Doku: Her gün ölüyorum

Bedriye Doku kızı Gülistan Doku’nun Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki aramaları sırasında konuştu

Bedriye Doku, kızının erkek arkadaşı olduğu belirtilen Zaynar Abarok’un neden tutuklanmadığını sorarak 21 Şubat’ta gazetecilere şöyle konuşmuştu: “Bana yardımcı olun. Ben bir anayım, kızım Türkiye’nin kızıdır. Burada perişan oldum, her gün ölüyorum. Niye o çocuğu tutuklamadınız, niye bıraktınız? Benim kızımı kandırdı. Bir çocuk akşam eve gelmese o ana ne yapar? Bana yardım edin. Kızım ölü ise ölüsünü, diri ise dirisini istiyorum. Kızım benim gözümün nurudur.”