Gülistan Doku’yu arama çalışmaları sonlandırıldı

Gülistan Doku’yu bulmak için minimum seviyeye indirilen Uzunçayır Baraj Gölü’nde yürütülen sualtı ve suüstü arama çalışmaları sonlandırıldı.  

Dersim’de 5 Ocak tarihinden bu yana kayıp olup, 226 gündür kendisinden haber alınamayan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’dan hala iz yok.

Gülistan Doku 226 gündür aranıyordu

Doku’yu bulmak için telefon sinyallerinin en son alındığı Sarı Saltuk Viyadüğü (Dinar Köprüsü) ve Uzunçayır Baraj Gölü çevresindeki arama çalışmaları 6 Temmuz’da sonlandırılmıştı. 

Fakat Doku ailesinin talebi üzerine, Sarı Saltuk Viyadüğü köprü ayağının taban kodunda araması yapılabilmesi için suyun minimum seviyeye kadar indirilerek Uzunçayır Barajının tahliye edilmesi gündeme geldi.

6 Ağustos 2020 tarihinden itibaren gerçekleştirilen tahliye çalışmaları sonucunda baraj suyu minimum seviyeye düşürüldü. 

Akabinde AFAD Başkanlığı koordinasyonunda, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve AFAD İl Müdürlüklerinden oluşan 68 sualtı ve suüstü personeli, 3 row (sualtı arama robotu), 1 adet sonar cihazı, 11 bot ile suüstü ve sualtı arama çalışmalarına başlandı. 

Uzunçayır Baraj Gölü’nde 13 gün devam eden çalışmalara rağmen Gülistan Doku’ya ulaşılaması üzerine arama çalışmaları bugün itibariyle sonlandırıldı. 

MA