Erdoğan: Karikatüre bakmayı zul kabul ederim

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Charlie Hebdo’nun kendisiyle ilgili çizdiği ve tepki toplayan karikatüre bakmadığını, itibar etmediğini söyledi.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan

Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun kendisine dair bir karikatürü kapağına taşıdığı AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Bu tür ahlaksız yayınlara ne yaptığını görmek amacıyla da olsa itibar etmeyi dahi zül kabul ettiğim için karikatüre bakmadım” dedi. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Meclis’te partisinin grup toplantısında konuştu.

Erdoğan, konuşmasında Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun kapağında bir karikatürüne yer vermesine yanıt verdi. 

Erdoğan,  “Karikatürle şahsımı hedef aldığını duydum. Bu tür ahlaksız yayınlara ne yaptığını görmek amacıyla da olsa itibar etmeyi dahi zül kabul ettiğim için karikatüre bakmadım” ifadelerini kullandı. 

Hatay İskenderun’da yaşanan patlamaya ilişkin konuşan Erdoğan, “Suriye sınırımız boyunca kontrolümüz altında bulunmayan yerlerdeki terör örgütü varlığının ve ülkemize yönelik tehditlerinin bize verilen tüm sözlere rağmen artarak sürdüğünü görüyoruz. Şayet bize verilen sözler tutularak buralarda bulunan teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkartılmazsa ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru sebebe sahip olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum” diye konuştu. 

‘Avrupa Macron’u hak etmiyor’

Erdoğan, “Fransa ve genel olarak Avrupa, Macron’un ve onunla aynı zihniyeti taşıyanların bu kısır, provokatif, çirkin, nefret tohumları saçan politikalarını hak etmiyor. Sağduyulu Avrupalıları, kendileri ve çocukları adına aydınlık bir gelecek için bu tehlikeli gidişe karşı inisiyatif geliştirmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘Haçlı seferini yeniden başlatmak istiyorlar’

Erdoğan, şöyle konuştu: “İslam ve Türkiye düşmanlarının özgürlük adına girdikleri kin ve nefret bataklığında boğulup gideceklerine inanıyorum. Bunlar Avrupa’nın yeniden barbarlık dönemine geri gidişinin işaretleridir. Lübnan’da bir felaket yaşanıyor, oraya güya istikamet vermeye gidiyor. Ne oldu aradığını buldun mu orada? Bulamadın. Niye? Kovdular seni kovdular. Tanındıkça bunlar her yerden kovulacak. Adeta, bunlar, Haçlı Seferini yeniden başlatmak istiyorlar.” 

‘Babamızın oğlu olsa gözümüz görmez’

Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan çatışmalara dair de konuşan Erdoğan, şunları söyledi:

“Putin ile buradaki süreci etraflıca ele aldık. Artık bu işe Kafkaslar’da son verelim dedik. İstersen bu işi birlikte çözeriz. Siz Paşinyan ile görüşmeleri yapın, ben İlham kardeşimle görüşmeleri yapayım ve bu işi artık tatlı bir yere bağlayalım. Heyetinizi gönderin, heyetimizle görüşmeler yapalım.

Ama bu işi çözecek miyiz, çözmeyecek miyiz? Daha önce de 5+1 kendileriyle görüştük. Samimi bir adım atacaksak atalım. Bu işi bitirmek durumundayız. Biz samimiyiz. Ben sizin de samimi olduğunuza inanıyorum. İnşallah bunu neticelendiririz. Kırmızıçizgilerimiz aşıldığında kimse kusura bakmasın babamızın oğlu olsa gözümüz görmez.”

‘Şu an ülkede evine ekmek götüremeyen var mı?’

MHP’nin, “askıda ekmek” kampanyasına muhalefetten eleştirilerin geldiğinin dile getirilmesi üzerine Erdoğan, “Her şeyi bizden öğrenmeyin. Türkiye’de böyle bir şey var mı? Bugün evine ekmek götüremeyen diye bir şey Türkiye’de var mı? Buna inanıyor musunuz? Bazı şeyleri siz kendiniz bir çözün. Var mı böyle bir şey? Elhamdülillah, bugün asgari ücretiyle, maaşıyla, her şeyiyle birçok ülkeyi geride bırakmış bir Türkiye var. Büyüme oranına bakıyorsun, şu anda dünyada hamdolsun en iyi noktada olan bir ülkeyiz. IMF’in, OECD’nin ölçeklerine bakıyorsun, en iyi konumda olan ülke konumundayız ama bunlar hesap kitap bilmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

MAAA