‘Kadın mücadelesi her yerde’ kampanyasının startı verildi

HDP Kadın Meclisi, “Biz varız, buradayız, kadın mücadelesi her yerde” kampanyasının startını Ankara’da yaptığı basın açıklaması ile verdi.

HDP Kadın Meclisi, “Biz varız, buradayız, kadın mücadelesi her yerde” sloganıyla bir ay sürecek kampanyaya ilişkin Ankara’da Kuğulu Park’ta basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran ve HDP’li kadın milletvekilleri, HDK ve DTK Kadın Meclisleri, DBP Kadın Komisyonu, Kadınların Kurtuluşu, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) üyesi kadınlar, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Yeşil Sol’dan kadınlar katıldı.

Polisin izin vermediği pankartı milletvekilleri Keresteciğlu ve Taşdemir kendilerine sardı

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; açıklamada açılan “İstismara infaza kayyıma karşı biz varız kadın mücadelesi her yerde” pankarta “kayyım” ifadesi gerekçesiyle polisler izin vermedi. Polisin bu tutumuna karşı HDP milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Dilan Dirayet Taşdemir pankartı vücutlarına sararak tepki gösterdi.

Açıklamada, “Eşbaşkanlık mor çizgimizdir”, “İstismarın affı olmaz” ve “Kadın mücadelesi her yerde” dövizleri taşındı. Sık sık “Berxwedan jiyan e” ve “Kadın yaşam özgürlük” ve “Kadınlar yürüyor mücadele büyüyor” sloganları atıldı.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran

‘Pandemi fırsata çevriliyor’

Polis ile milletvekilleri arasında tartışma devam ederken, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, kampanyaya ilişkin basın açıklamasını okudu. Başaran, dünyanın tümünde pandeminin fırsata çevrilerek rejimlerin daha fazla otoriterleştirme eğilimi gösterdiğine işaret etti.

Belediyelerine yönelik kayyım uygulamalarını eleştiren Başaran, “Süreci fırsata çeviren AKP/MHP ittifakı da, kayyımlar eliyle Kürt halkının seçme seçilme hakkını yok saymış.” dedi. Başaran, “Bunun son örneğini; halkın iradesine darbeyi yönetim biçimi haline getirerek 3 milletvekilinin, vekilliğini düşürerek göstermiştir.” diye konuştu.

‘Kadınları koruyan önlemler alınmıyor’

Salgın döneminde kadınları koruyan önlemlerin alınmadığına işaret eden Başaran, şunları ifade etti:

“Aksine, İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 sayılı yasayı adeta yürürlükten kaldırdı. Kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadın derneklerine, kadın yapılanmalarına saldırdı. Bunun son örneği, Rosa Kadın Derneği üye ve yöneticileri ile TJA aktivistlerinin gözaltına alınarak tutuklanması oldu. Yetmedi, MHP’nin arkasında durduğu İnfaz Yasası’nı alelacele çıkartarak, kadına şiddet uygulayanları ve taciz faillerini salıverdiler.”

İktidarın, kadın, ekonomi, çevre, salgın politikalarını da eleştiren Başaran, “Kanal İstanbul, Bursa Kirazlıyayla’da maden işletmesi gibi doğaya, insanlığa düşman, ekolojik yıkıma yol açacak projeleri hayata geçirmeye çalıştılar. Herkese ‘Evde Kal’ çağrısı yaparken, işçileri ölümüne çalışmaya zorladılar. Kadınları yoksulluğa, işsizliğe mahkum etmeye çalıştılar. AKP-MHP faşist blokunun kadın düşmanı bu politikaları süreklilik haline geldi. Bu saldırılar devam ediyor.” şeklinde konuştu.

‘Her noktada mücadele halinde olacağız’

HDP Kadın Meclisi olarak, 1 ay sürecek “Kadın mücadelesi her yerde” kampanyasını başlattıklarını belirten Başaran, “HDP Kadın Meclisi olarak; hep birlikte, kayyıma karşı, istismara karşı, infaz yasasına karşı, kadına yönelik şiddete karşı, Meclis’te, sokakta, mahallede, evde, meydanlarda, fabrikalarda, atölyelerde ve kentlerin her noktasında mücadele halinde eylem ve örgütlenme halinde olacağız.” dedi.