Günay: İstanbul Sözleşmesi’ni hedef almak kadın düşmanlığıdır

HDP Sözcüsü Günay, DTK’ya yönelik operasyonları “kumpas” olarak değerlendirerek, “DTK Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözümü için kuruldu. 13 yıldır bu mücadeleyi veriyor” dedi.

AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş’un İstanbul Sözleşmesine yönelik açıklamalarına tepki gösteren Günay, “İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemek kadın düşmanlığıdır, kadına yönelik şiddeti teşviktir.” diye konuştu.

HDP Sözcüsü Ebru Günay Fotoğraf: MA

HDP Sözcüsü Ebru Günay, partisinin Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Günay, Sivas Katliamında 33, Çorum Katliamında 57 insanın yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, “Bu coğrafyada yaşanan katliamlarla yüzleşilmeden, toplumların ortak ve demokratik geleceği inşa etmek maalesef mümkün değildir” dedi.

‘DTK’ya yönelik operasyon kumpastır’

Konuşmasına DTK’ya yönelik soruşturma kapsamında yapılan operasyonlara değinerek devam eden Günay, operasyonların DTK’yi kriminalize etmeye dönük kumpaslar olduğunu söyledi. Günay, “DTK; Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözümü için kuruldu. 13 yıldır da bu mücadeleyi veriyor. Kürt sorunu ve Ortadoğu’daki gelişmeler konusunda birlikte tartışıp ortak politikalar belirlemeye çalışan çok bileşenli bir platformdur. DTK, şimdiye kadar bütün çalışmalarını, çalıştaylarını ve kongrelerini kamuya açık yürütmüştür” şeklinde konuştu.

HDP Grup Sözcüsü Ebru Günay Fotoğraf: MA

‘İstanbul Sözleşmesini hedef almak kadın düşmanlığıdır’

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un dün katıldığı bir programda İstanbul Sözleşmesine ilişkin “Nasıl usulü yerine getirerek bu sözleşme imzalanmışsa, aynı şekilde usulü de yerine getirilerek bu sözleşmeden çıkılır.” açıklamalarına da değinen Günay, şöyle konuştu:

“Yine AKP’li bir erkek konuştu, kadınların en büyük kazanımı olan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye olarak çekileceklerini söyledi. Şunu çok net söyleyelim; kadınlar hakkında neyin doğru neyin yanlış olduğuna biz kadınlar karar veririz, siz erkekler karar veremezsiniz. İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alıp sözleşmeden çekileceğini söylemek kadın düşmanlığıdır, kadına yönelik şiddeti teşviktir. Çünkü bu sözleşmenin tek saiki var. Erkek şiddetinin son bulmasını sağlayarak, kadınların yaşam hakkını korumaya almak ve cinsiyet eşitliğini sağlamaktır.”

‘Teklife karşı tam kadro muhalefet ediyoruz’

AKP ve MHP’nin “çoklu baro” yasa teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Günay, teklifin baroları ele geçirmeye dönük olduğunu, parti olarak teklife karşı tam kadro muhalefet ettiklerini söyledi. Günay, bugün Ankara’da yapılacak olan savunma mitingi öncesinde pandemi gerekçe gösterilerek 15 günlük eylem yasağı kararının alındığına vurgu yaparak, “Pandemi meselesinde toplumu sürü bağışıklığına terk eden, Cizre gibi pandeminin kasıp kavurduğu yaşam alanları için parmağını kıpırdatmayan iktidar, salgını da muhalefeti susturmak için gerekçe olarak kullanıyor.” dedi.

 ‘Sosyal medya Türkiye’de tek haber alma aracı’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medya platformlarını hedef almasının nedeninin cinsiyetçi hakaretler olmadığını söyleyen Günay, “Sosyal medyayı kontrol altına almak istemelerindeki amaç; muhaliflerin seslerini sosyal medyadan duyurmalarının, sosyal medyadan tepkilerini dile getirmelerinin önüne geçmektir. Esas amaçları dislikeleri cezalandırmaktır, #OyMoyYok diyen gençleri cezalandırmaktır. Sosyal medya Türkiye’de tek haber alma aracı.” şeklinde konuştu.

‘RTÜK’ün kararını kınıyoruz’

RTÜK’ün Tele 1 ve Halk TV ekranlarını 5 gün boyunca karartma cezası vermesini eleştiren Günay, “AKP yanlısı kanallardan katliam çağrılarına çıt çıkarmayan RTÜK, iktidarı eleştiren kanallara en acımasız cezaları veriyor. RTÜK bağımsız bir kurum değil artık. Bu kurum muhaliflere karşı iktidarın sopası haline gelmiştir. RTÜK’ün bu kararını kınıyoruz.” dedi.

‘Bakan Soylu insan kaçakçılığına karşı caydırıcı tedbirler alsın’

Van’ın Avrupa’ya gitmek için yolculuklarına başlayan göçmenlerin önemli bir geçiş noktasında bulunduğunu söyleyen Günay, en son Van Gölü’nde mültecilerin içinde bulunduğu batan tekneyi hatırlattı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu mülteciler üzerinden eleştiren Günay, “İçişleri Bakanı Van Gölü’nde kurtarma çalışmalarını incelemek yerine, Türkiye-İran sınırının devletlerden ziyade küresel bir boyutta insan kaçakçılığı yapan suç şebekeleri tarafından kontrol edildiği gibi vahim iddiaları araştırsın, insan kaçakçılığına karşı caydırıcı tedbirler alsın. Belki o zaman sorumluluklarının gereğini az da olsa yerine getirmiş olurlar.” dedi.