Güneş’i katleden sanık 9 yıl sonra dışarıda olacak!

HABER MERKEZİ – Güneş Karaçuban’ı boğarak öldüren Sabri Barçağ’a, “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılandığı davadan “Bana sen de erkek misin dedi” diye “Tahrik indirimi” uygulandı. 15 yıl hapis cezası verilen sanık Barçağ, 9 yıl sonra dışarıda olacak.

Güneş Karaçuban 31 yaşında bir kadındı. Hiçbir temel eğitim aldırılmadığı için okuma yazma bilmiyordu. Kendinden 20 yaş büyük Sabri Barçağ tarafından kaçırıldı. Ailesinin karşı çıkmasına rağmen Sabri Barçağ ile zorla evlenmek durumunda kaldı. Sabri Barçağ kumar borçları ve alacaklılardan kaçıp İstanbul’a yerleşti. Borcuna karşılık Güneş’i pazarlamaya başladı. Buna direnen Güneş, İstanbul Üsküdar’da 21 Temmuz 2018 tarihinde Sabri tarafından bir gece boğularak öldürüldü.

Haksız indirim ile ceza 15 yıla düşürüldü

Sabri Barçağ hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla dava açıldı. Sabri “Boğazını sıktım çünkü sen de erkek misin dedi bana” diye ifade verdi. Bu ifade iddia makamının indirim istemesi için yeterli oldu. Daha önceki duruşmada mütalaasını açıklayan iddia makamı, sanık Sabri Barçağ için haksız tahrik indirimi talebinde bulundu. Dün Anadolu Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında sanık Barçağ’a “Haksiz tahrik” indirimi yapılarak 15 yıl hapis cezası verildi.

‘Delilleri görmeyip sanığın beyanı bahane yapıldı’

Duruşma sonrası açıklama yapan Karaçuban ailesinin avukatlarından Yelda Koçak, “Bugün duruşmada müebbet verilip, haksız tahrik indirimi yapılmasına; öldürülen kadının yaşadıklarını, delilleri görmeyip sadece sanığın ‘O da benim erkekliğime laf etti’ beyanının bir bahane yapılmasına tanık olduk.” dedi. Koçak, bu tür kararlarla kadına yönelik şiddette mücadelede öne çıkılamayacağını, kadına yönelik şiddetin de kadınların öldürülmesinin de devam edeceğini söyledi.

‘Erkek adalet tam bu işte’

Güneş Karaçuban’ın kardeşi Bilal Karaçuban da “Biz bugün buraya adaleti görme umuduyla gelmiştik. Ama adalet yokmuş” dedi. Avukat Selin Nakıpoğlu da, “Gerçek adalet değil erkek adalet diyoruz ya tam bu işte. Ağırlaştırılmış müebbetle cezayı kurup daha sonra ise savcı haksız tahrik indirimi talep etmişti. Bugün verilen ceza da haliyle 15 yıldan başladı.” dedi. Selin Nakıpoğlu, koşullu salıverilme süresini de düştüğünüzde 10 yıl hapis cezası olduğuna dikkat çekerek, “9 yıl ceza infaz kurumunda kaldıktan sonra da denetimli serbestlikle serbest kalacak. 31 yaşında bir kadını öldürdü ve 9 yıl sonra aramızda olacak” diye konuştu.