Gürer: TMO geç kaldı, en az 100 bin ton patates çürüdü

CHP Milletvekili Gürer, TMO’nun geç alım yapması nedeniyle sadece Niğde’de en az 100 bin ton patatesin çürüdüğünü belirtti.

Gürer, filizlenme ve çürüme noktasına gelen ürünlerin TMO tarafından alınmadığını belirterek, “Zarar tespiti yapılıp çiftçi zararı karşılanmalıdır.” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer (solda) patates üreticilerini ziyaret etti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) patates alımına rağmen binlerce ton patatesin depolarda zayi olduğunu söyledi. AKP’nin davul zurna ile yaptığı alımı dahi beceremediğini belirten Gürer, “Cumhurbaşkanı Erdoğan 1 milyon 200 bin ton patatesin depolarda olduğunu, Bakanlık ise 300 bin ton patatesin depolarda bulunduğunu açıkladı.” dedi.

‘Sevk edilen ürünler bozulduğu gerekçesiyle iade edilmeye başladı’

Ne yazık ki TMO’nun alım için hedeflenen rakamlara eremediğini belirten Gürer, “Alım hızlı yapılmadı. Havalar ısınması ile depoda ürün bozuldu. 25 günde TMO tarafından alınan patates ve soğanın toplamı 120 bin tonu bulsa da ürün önemli ölçüde telef oldu. Son günlerde sevk edilen ürünler gittiği yerde bozulduğu gerekçesiyle iade edilmeye de başladı. TMO alımları eline yüzüne bulaştırdı. Çiftçi mağdur durumdadır” dedi.

‘TMO’nun patates alımı geç kalınmış bir adım’

TMO’nun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla, Nisan ayının ikinci haftasından itibaren depolarda kalan üretim fazlası patatesleri kamyon üstünde 85 kuruştan almaya başladığını hatırlatan Gürer, şunları kaydetti:

“Oysa Nisan ayının ortalarına kadar depoda kalan patatesin filizlenip çoğunluğunun çürüyeceği bir gerçekti. TBMM’de konuyu defalarca kez gündeme getirdim ve hatta Tarım ve Orman Bakanlığına soru önergeleri vererek, TMO’nun bu yıl çok büyük sıkıntı içinde olan patates üreticilerine destek olmak amacıyla patates alımı yapması gerektiğini belirttim. Ocak ayı başında Bakanlıktan gelen yanıtta TMO’nun görevleri arasında patates alımının olmadığı belirtilerek, üreticilerin taleplerini içeren patates alımı konusuna sıcak bakılmadığı belirtildi. Ancak aradan zaman geçince Cumhurbaşkanının talimatıyla TMO patates alımı yapmaya başladı.”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patates depolarını gezdi.

TMO patates alımının geç kalınmış bir adım olduğunu ifade eden Gürer, “Zira en az 100 bin ton patates havaların sıcak gitmesi nedeniyle çürüme aşamasına geldi. Çoğunlukta da patatesler havan yemi olarak kullanıldı.” dedi.

‘Ürünlerde bozulmalar arttı’

TMO’nun alım şartları içinde, sevk edilen ürün boyut ve özellik olarak tanımlandığına işaret eden Gürer, “Gittiği yerden iade edilmesi durumunda nakliye ücreti de dahil çiftçiden geri alınacağı duyuruldu. 20 gündür ağır aksak yürüyen alım sonucu ürünlerde bozulmalar arttı. TMO patates alımında seçici davrandı. Depoda filizlenen patates çiftçinin elinde kaldı ve çürüdü. TMO patates alımında bizim çağrımıza kulak verip biraz erken davranmış olsaydı o kadar patates çürümüş olmayacaktı.” Şeklinde konuştu.

‘En az 100 bin ton patates çürüdü’

Niğde’de, 2020 yılında 830 bin ton patates üretiminin gerçekleştiğini ifade eden Gürer, “Hasat döneminde maliyeti 1 TL’yi bulan patatesi tüccar bir süre 60 kuruştan aldı ve sonrasında alımdan çekildi. Alıcı bulmayan patates, üreticiler tarafından satılamadı ve depolara kaldırılmak zorunda kalındı. Üretici, fiyat artışı beklerken geçen süreç içinde depolardaki patatesin fiyatı 25 kuruşa kadar düştü. Üretici zarar üstüne zarar etti. Bir kısmı hayvan yemi oldu.”

Depolardaki patatesin bir bölümü çürüdüğü için üreticilerin TMO’ya tüm ürünlerini satamadığına vurgu yapan Gürer, “Geçtiğimiz aylarda da, verilen fiyatın düşük olmasından kaynaklı, hayvan yemi olarak kullanılan patatesten Niğde ilinde en az 100 bin ton civarında ürünün çürüdüğü ve heba olduğu ifade ediliyor.” şeklinde konuştu. 

‘Zarar tespiti yapılarak çiftçi zararı karşılanmalı’

Bazı bölgelerde yazlık erkenci patatesin hasadına başlandığını da belirten Gürer, “Niğde ve çevresindeki kışlık patateslerin bir bölümü bozuldu ve halen depolarda duruyor. Filizlenme ve çürüme noktasına gelen ürünler TMO tarafından alınmıyor. Böylece üretici çok ciddi bir mağduriyet yaşıyor. Zarar tespiti yapılıp çiftçi zararı karşılanmalıdır.” dedi.

Sevk noktasında kabul görmeyen ürünlerin TMO’nun alımda gecikmesi nedeniyle bozulduğuna vurgu yapan Gürer, “Bu nedenle zararı TMO karşılamalıdır.” diye konuştu.

Yeni1Mecra