Güreşçi Nevid Efkari ‘idam etmeyin’ çağrılarına rağmen idam edildi

İran’da 2018 yılındaki protestolar sırasında bir güvenlik görevlisini öldürdüğü suçlamasıyla idama mahkum edilen İranlı güreşçi Nevid Efkari (27) idam edildi.

ABD Başkanı Donald Trump ve uluslararası insan hakları kuruluşları cezanın uygulanmaması yönünde çağrı yapmıştı.

İranlı güreşçi Nevid Afkari (27) idam edildi Fotoğraf: @Ostrov_A

İran devlet televizyonunun haberine göre, İranlı güreşçi Nevid Efkari (27) hakkında verilen idam cezası sabah saatlerinde tutuklu bulunduğu Şiraz Adilabad Cezaevi’nde infaz edildi. Ülkede Ağustos 2018’de ekonomik sorunların protesto edildiği gösteriler sırasında Şiraz kentinde bir güvenlik görevlisini kasten öldürdüğü suçlamasıyla 2018 Eylül’de tutuklanan Efkari, geçen ay yargılandığı mahkeme tarafından idama mahkum edildi. 

İki kardeşine 54 ve 24 yıl hapis cezaları verildi

Cinayetle bağlantılı oldukları gerekçesiyle Efkari’nin kardeşleri Vahid’e 54, Habib’e de 24 yıl hapis cezası verildi.

Nevid Efkari, İran’da en popüler spor dallarından biri sayılan güreşte ulusal düzeyde şampiyonluklar elde etmişti. İranlı sporcunun idama mahkum edilmesinin ardından uluslararası spor camiası ve insan hakları kuruluşları İran’a idamı durdurma çağrısında bulunmuştu.

Çağrıların artması üzerine ABD Başkanı Donald Trump da Efkari’nin idam edilmemesi için Tahran yönetimine geçen hafta Twitter üzerinden mesaj göndermişti. Trump mesajında, “İran’ın muhteşem ve ünlü güreş starı 27 yaşındaki Nevid Efkari’yi idam edeceğini duyuyoruz. Efkari’nin tek eylemi sokaklardaki hükümet karşıtı protestolara katılmak. İran liderlerine sesleniyorum, bu genç adamın hayatını bağışlar ve onu idam etmezseniz çok mutlu olurum.” ifadesine yer vermişti.

Kaynak: AA