İbrahim Gökçek ölüm orucunu 323’üncü günde sonlandırdı

Ölüm orucunu 323’üncü gününde sonlandıran Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek hastanede tedavi altına alındı.

Anne Tüzün Gökçek, İbrahim Gökçek’in iki gün sonra doğum günü olduğunu belirterek, “Bu bana çok büyük bir doğum günü hediyesi oldu” dedi.

Milletvekilleri ve insan hakları savunucuları da, adil yargılanma ve konser taleplerinin takipçisi olacaklarına söz verdi.

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek

Grup Yorum üyeleri, 323 gündür ölüm orucunda olan üyeleri İbrahim Gökçek için İstanbul Küçükarmutlu’da bulunan “Direnişevi”nde açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya HDP Milletvekili Hüda Kaya, CHP Milletvekili Ali Şeker, TİP Milletvekili Barış Atay, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, TİHV Başkanı Şebnem Korur Fincancı, HDP MYK üyesi Ferhat Encü HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, Sanatçı Pınar Aydınlar’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Grup Yorum üyesi Adıgüzel: Bütün dünyaya sesimizi duyurduk’

Yapılan açıklamada Gökçek’in eylemine ara verdiği açıklandı. Grup Yorum üyesi Seher Adıgüzel, bütün saldırılara rağmen direnme kararı aldıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Bir üyemiz konser yasaklarının kaldırılması için 288’inci gününde ölümsüz olmuştur. Bugün şarkılarımız tutsak yasaklarının serbest bırakılmasınadır. İbrahim 323 gündür ölüm orucunda ve durumu kritiktir. Bunun sorumlusu da bu iktidardır. Dün aldığımız bir karar var. Direnişimiz siyasi bir zafere ulaşmıştır. Bütün dünyaya duyurduk sesimizi. Grup Yorum sadece kendisi için değil, Türkiye halklarının sesi olduğu için bu zaferi kazanmıştır.”

Şu anda arkadaşlarının Valilikte konser başvurusu için beklediklerini ifade eden Adıgüzel, “Umarım olumlu cevap verilir. İbrahim Gökçek de eylemine ara veriyor. Çünkü bir siyasi zafer kazandık. Buradaki arkadaşlar da bu sürecin takipçisi olacaklarını söylediler. Bunun için bu direnişe ara veriyoruz.” şeklinde konuştu.

Avukat Ünsal: Taleplerin takipçisi olmaya devam edeceğiz’

Grup Yorum avukatı Didem Baydar Ünsal da, “Arkadaşlarımız, müvekkillerimiz direndi, biz direndik. Bunun sonucu olarak bu güzel haberi size veriyoruz.” diyerek, taleplerinin takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi.

HDP Milletvekili Kaya: Sorumluluğu üzerimize alıyoruz

HDP Milletvekili Hüda Kaya da, “İbrahim’in iradesi ile ortaya koyduğu bu tutumu ve sahip çıktığı özgürlük talebi, konser yapma talebini biz de talebimiz olarak kabul ediyoruz.” dedi. Konser gerçekleşinceye kadar bu sorumluluğu üzerlerine alacaklarına söz verdiklerini belirten Kaya, “Gerekirse her türlü bedeli göze alarak biz burada bu iradeye sahip çıkmayı ilan ediyoruz.” diye konuştu.

TİP Milletvekili Atay: Her türlü mücadele için söz veriyorum

TİP Milletvekili Barış Atay da konuşmasında İbrahim Gökçek’in yaşama tutunarak direnişin sembollerinden biri olduğunu dile getirdi. Talebin çok net olduğuna vurgu yapan Atay, “Aslında talep çok net; konser yasakları kaldırılsın, tutsak üyeler serbest bırakılsın. Aslında bunun tartışmaya açık bir yanı yok ama ne yazık ki bu bizim gerçekliğimiz.” dedi. Bugünden itibaren partisi adına bu taleplerin sonuna kadar takipçisi olacağını ifade eden Atay, “Grup Yorum’u hep beraber özgürce dinleyeceğimiz günleri kazanmak için her türlü mücadele için söz veriyorum.” dedi.

CHP Milletvekili Şeker: Konser verilmesi için elimizden geleni yapacağız

Eylemin bir kazanımla sonuçlanmasının herkes adına mutluluk verici olduğunu ifade eden CHP Milletvekili Ali Şeker ise, şunları söyledi: “Bir kişi konser yapmak için bedenini ölüme yatırıyor. Bu aslında bizim için bir utanç. Bir konser vermek için 323 gün bedeni ölüme yatırmasına gerek yok. Helin Bölek’in kaybedilmesine gerek yoktu.”

Gökçek’in bir an önce sağlığına kavuşarak geçmişte olduğu gibi konserlerine çıkmasını umut ettiğini belirten Şeker, “Biz de içeride bulunan adil yargılanmayan Grup Yorum üyelerinin adil yargılanması için daha önce olduğu gibi şimdi de mücadele etmeye devam edeceğiz. Konser verilmesi için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

TİHV Başkanı Fincancı: Yaşamdan yana bu karar için teşekkür ediyorum

THİV Başkanı Şebnem Korur Fincancı da, hem İHD hem de THİV’in yaşamdan yana tutum aldığını belirterek, “Biz bugün dayanışmanın yaşatacağı bir adım atmış olduk” dedi. Fincancı, o nedenle İbrahim Gökçek’in ve Grup Yorum’un da böyle bir karar almasının insan hakları savunucuları açısından umut verici olduğunu söyleyerek, “Türkülerini özgürce söyleyebilecekleri bir ortamı yaratmak için başından beri de mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi de sürdüreceğiz. O nedenle yaşamdan yana bu karar için teşekkür ediyorum.” dedi.

Anne Gökçek: Bu bana çok büyük bir doğum günü hediyesi oldu

İbrahim Gökçek’in anne ve babası da birer konuşma yaptı. Oğlunun bu direnişin simgelerinden bir tanesi olduğunu söyleyen Ahmet Gökçek, “Bugüne kadar bu direnişini sürdürdü. Biz ailesi olarak sürekli yanında olduk. Herkese teşekkür ederim destekledikleri için.” dedi. Anne Tüzün Gökçek ise, iki gün sonra doğum günü olduğunu belirterek, “Biliyordum böyle bir zafer kazanacağını oğlumun. Bu bana çok büyük bir doğum günü hediyesi oldu. Ömrümün sonuna kadar unutmayacağım” şeklinde konuştu.

İbrahim Gökçek’in tedavi altına alındığı hastanede Gökçek ailesinin bekleyişi

Gökçek hastaneye kaldırıldı

Konuşmaların ardından Gökçek’in hastaneye kaldırılması için ambulans çağırıldı. İbrahim Gökçek slogan ve zılgıtlarla hastaneye uğurlandı. Gökçek’in tedavisine Reyap İstanbul Hastanesi’ne devam edilecek.

Konser başvurusu yapıldı

Grup Yorum avukatlarından Kerem Karakurt ise, aynı dakikalarda sosyal medya hesabından “Grup Yorum Bağımsız Türkiye Konseri için İstanbul Valiliğine başvuru yaptık. Talebimizin ivedilikle değerlendirilmesi için Vali Yardımcısı ile görüşme talep ettik. Valilik önünde görüşme talebimize cevap bekliyoruz.” paylaşımında bulundu.

MA – İSTANBUL