Haber-Sen: PTT emekçileri için sağlık ve güvenlik önlemi alınsın

Haber-Sen Genel Başkanı Balcan, “tam kapanma” sürecinde güvenlik tedbirleri alınmadan PTT emekçilerinin kapı kapı gezerek sosyal yardımları dağıtmaya zorlandığını belirterek, bir kez daha can güvenliklerinin tehlikeye atıldığına işaret etti.

Balcan, yetkililere PTT dağıtıcıları için salgın ve güvenlik tedbirleri alınması çağrısında bulundu.

Haber-Sen Merkez Yönetim Kurulu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirlere ilişkin çevrimiçi basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, PTT Genel Müdürlüğü’nün, salgının geldiği son aşamalarda bile işin ciddiyetini anlamadığını ifade etti.

‘Uyarılarımız ve taleplerimiz dikkate alınmamıştır’

Salgın sürecinin başından beri birçok kez olağanüstü durumların yaşandığına vurgu yaptı yapan Balcan, şunları kaydetti:

“Salgının başından beri PTT önlerinde vatandaşların uzun kuyruklar oluşturduğu, sosyal mesafenin olmadığı apaçık ortadadır. Zaruri ödemeler ve işlemler dışında işlem yapılmaması gerektiği yönündeki uyarılarımız ve taleplerimiz dikkate alınmamıştır. Dünyayı kasıp kavuran salgından en fazla etkilenen ülkeler arasında olmamızın temel nedeni alınmayan önlemlerdir. Buradan bütün yetkililere bir daha seslenmek istiyoruz acil önlemler alın yoksa bayram arifesinde daha fazla vaka sayısıyla karşı karşıya kalacağız.”

‘Güvenlik tedbirleri sağlanmadan dağıtıcılara yüklü para zimmetleniyor’

PTT emekçilerinin güvenlik tedbirleri alınmadan kapı kapı gezerek sosyal yardımları dağıtmaya zorlandığına dikkat çeken Balcan, PTT emekçilerinin bir kez daha can güvenliklerinin tehlikeye atıldığını belirtti.  Güvenlik sağlanmadan dağıtıcılara yüklü miktarda para zimmetlenmesinin kabul edilecek bir durum olmadığına vurgu yapan Balcan, “Bir an önce ya güvenlik tedbirleri alınmalı ya da Başmüdürlükler tarafından güvenlik olmadan sosyal yardımların dağıtılması yönünde çıkarılan yazılar derhal geri çekilmelidir.” dedi.

‘Ödemeleri bütün bankalar yapmalı’

Ayrıca çocuk, işsizlik ve sosyal yardım ödemelerinin ödeme altyapısı hazırlanmalı yada bütün bankaların bu ödemeleri yapması gerektiğini belirten Balcan, şunları ifade etti:

“PTT merkezlerinde oluşan kalabalığı azaltmada etkili olabileceği gibi virüsün bulaşma ve yayılımını engellemede etkili olacaktır. Bu yoğunluğun azalması bir günde yüzlerce insanla temas halinde olan dağıtıcı ve gişe memurlarını rahatlatacaktır.” Balcan, PTT emekçilerinin sorunlarının çözümüne yönelik talepleri şu şekilde sıraladı:

* PTT emekçilerine yönelik özellikle işyerlerinin günlük dezenfekte edilmeli, diğer gerekli koruyucu tedbirler alınmalı.

* PTT emekçilerine hiç zaman kaybetmeden aşı yapılmalı.

* Risk grubunda sayılan PTT emekçilerinin göreve çağrılmaması ve Cumhurbaşkanı Kararnamesi gereği 10 yaş ve altı çocuğu olan ebeveynler idari izinli sayılmalı.

* Tüm yurttaşların fatura borçları (elektrik, doğal gaz, su vb.) ertelenmeli.

* Gişede olduğu gibi dağıtımda da dönüşümlü çalışmaya derhal geçilmeli.

* Adalet Bakanlığı ile görüşmeler yapılarak tebligatların gönderilmesi geçici bir süre ertelenmeli.

MA – ANKARA