Hakim, Diyarbakır Baro Başkanı’na ‘terbiyesiz’ dedi

Diyarbakır Baro Başkanı Aydın, müvekkili avukat Acun’un tutuklanması talebiyle sevk edildiği Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliği’nde hakimin kendisine “terbiyesiz” müdafi avukata ise “provokatör” dediğini belirtti.

Aydın, hakimin tutumunun tutanağa geçirilmediğini, kendilerinin tuttuğu tutanağın ise dosyaya konulmadığını paylaştı.

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın Fotoğraf: MA

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, DTK’ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Diyarbakır Barosu üyesi müvekkili Berdan Acun’un dün gece tutuklanması talebiyle sevk edildiği Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliğince yapılan sorgusu sırasında hakimin kendilerine “hakaret” ettiğini twitter hesabından paylaştı.

Baro Başkanı Aydın tutanağı paylaştı

Aydın, dosyaya konulmadığını belirttiği kendisinin ve avukatlar Mehmet Nuri Deniz ile Yunus Muratakan’ın imzasıyla tutulan tutanağı da hesabından paylaştı.

Aydın, paylaşımında “Duruşmada cübbenin arkasına sığınarak savunma yapan avukata provokatör, baro başkanına ‘terbiyesiz’ deme cüreti gösteren, bunları tutanağa geçirmeyen, tuttuğumuz tutanağı dosyaya ekleme cesareti göstermeyen bir ‘hakim!’ Bunları kürsüye getirenlere de, tutanlara da yazıklar olsun.” ifadelerini kullandı.

Aydın’ın paylaştığı tutanakta ise 28 Haziran Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada müvekkili avukat Berdan Acun’un tutuklama talebiyle sevk edildiği Diyarbakır 1. Sulh Ceza Hakimliğince yapılan sorgu sırasında Diyarbakır Baro Başkanı Aydın ve avukatlar Mehmet Nuri Deniz ile Yunus Muratakan’ın müdafii olarak hazır bulunduğu belirtildi.

‘Kısıtlılık kararı hukuka aykırı’

Tutanakta, sorgu başlamadan söz alan Baro Başkanı Aydın’ın “kısıtlılık” kararının hukuka aykırı olduğunu belirtmiş devamında söz alan avukat Muratakan’ın da “dosyadaki kısıtlılık kararının hukuka aykırı olduğunu, buna ilişkin 26 Haziran’da kısıtlılık kararının kaldırılması için itirazda bulunduklarını, ancak itirazın değerlendirilmediğini, itiraz hakkında bir karar verilmediğini, verilmiş ise ilgili kararın avukatlara tebliğ edilmediğini” belirttiği ifade edildi.

‘Siz buraya provokasyon yapmaya mı geldiniz’

Bunun üzerine hakimin avukat Muratakan’a hitaben “Siz buraya provokasyon çıkarmaya mı geldiğiniz, sesiniz yüksek çıkıyor” şeklinde ithamda bulunduğunu kaydedildiği tutanakta, “Müdafiler olarak savunma boyunca mahkemenin hakimi Yunus Emre Kılıçlar’ın sürekli bir biçimde bilgisayar ekranına bakarak, yapılan savunma boyunca müdafilerle herhangi bir göz temasında dahi bulunmamıştır.” denildi.

‘Hakim Aydın’a hakaret etti’

Tutanakta, Baro Başkanı Aydın’ın savunma yaptığı sırada hakime hitaben “avukatların dinlenilmesi gerektiği”, “aksi durumda biz de arkamızı dönerek savunma yapabilir miyiz?” dedikten sonra hakim tarafından Aydın’a hitaben “terbiyesizlik yapıyorsun. Terbiyesizlik yapma” şeklinde hakaret ettiği belirtildi.

‘Baro Başkanına terbiyesiz diyemezsin’

Bunun akabinde Aydın’ın hakime hitaben “Sen bir avukata hele Diyarbakır Barosu Başkanına bu şekilde terbiyesiz diyemezsin” şeklinde tepki gösterdiğinin ifade edildiği tutanakta, şöyle denildi:

“Devamında Aydın, ‘Asıl senin yaptığın terbiyesizliktir’ demesi üzerine hakim cevaben ‘Ben Diyarbakır’da Sulh Ceza Hakimliği yaptığım günden beri siz ikidir sorguya katılıyorsun, bir öldürülen avukat dosyasında, bir de bu dosyada provokasyon çıkarmaya çalışıyorsun. Bunu tutanak altına alacağım’ demesi üzerine Baro Başkanı Cihan Aydın hakime hitaben ‘buyurun tutanağı tutun’ dedi. Bunun üzerine hakim ‘Ben siz çıktıktan sonra tutanağa geçireceğim’ diyerek yanında bulunan kolluk görevlilerine ‘herkesi dışarı çıkarın’ diye talimat verdi.”

Tutanakta, hakimin daha sonra “Devam edecek misiniz, yoksa bitirecek misini?” demesi üzerine Baro Başkanı Aydın’ın “Müvekkilimizin haklarının korunması için devam edeceğiz ancak sizin bu tavrınızı kabul etmiyoruz” diyerek savunmasına devam ettiği belirtildi.

Öte yandan Avukat Berdan Acun, hakimlikteki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.