Hakları için kendini madene kapatan NESKO işçileri ‘ahlak ve iyi niyete’ aykırılıktan atıldı

Çanakkale’de hakları için kendilerini 140 metre derinlikteki ocağa kapatan NESKO maden işçilerine verilen sözlerin yerine getirilmediği gibi işsizlik maaşı ve tazminat haklarının da ellerinden alındığı ortaya çıktı.

CHP Çanakkale Milletvekili Ceylan, NESKO maden işçilerinin “ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı” gerekçesiyle işten çıkarıldığını belirtti.

Ceylan, “Emeğinin karşılığını istemek devri iktidarınızda ahlaksızlık olarak mı nitelendiriliyor? Kimdir bu şirketin arkasındaki güç?” diye sordu.

İşçiler yer altında açıklama yapıp paylaşmıştı.

Çanakkale’nin Yenice ilçesindeki NESKO Madencilik’te 40 işçi, hakları için kendilerini 140 metre derinlikteki ocağa kapatarak eylem başlattı. İşçiler, eylemlerini 7’inci gününde, madene ikinci kez inen Yenice Kaymakamı Ahmet Başer’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve kendisi adına söz vermesi üzerine sonlandırdı.

Maden işçileri, Kaymakam Başer’in alacaklarının 1 ay içinde ödeneceği taahhüdünü teminat sayarak madenden 3 Mart günü çıktı. Ancak işçilerin haklarının NESKO tarafından verilmediği gibi işlerinden “Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış” gerekçesiyle çıkarıldığı ortaya çıktı.

NEKSO işçileri Meclis gündemine taşındı

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale’nin Yenice ilçesindeki NESKO maden işçilerinin haksız işten çıkarılmalarını TBMM Genel Kurulu’nda gündeme getirdi. Ceylan, Çanakkale NESKO Madencilik işçilerinin maaşları ödenmediği için kendilerini madene kapatarak hak arama eylemi yaptıklarını hatırlattı.

‘Devletin sözüne güvenen işçiler eylemlerini sonlandırdı’

Eylem esnasında Çanakkale Valisi ve Yenice Kaymakamı tarafından işçilere ücretlerinin ödeneceği ve çalışma koşullarının düzeltileceği sözü verildiğini hatırlatan Ceylan, “Devletin sözüne güvenen işçiler 3 Martta eylemlerini sonlandırdı.” dedi.

‘İşçiler şubat maaşını hala alamadı’

Ceylan, devletin sözüne güvenerek eylemlerini sonlandırmalarına karşın NESKO işçilerinin şubat maaşını hâlâ alamadıklarına dikkat çekti. NESKO madenciliğin, işçilerin maaşlarını ödemediği gibi işsizlik maaşı ve tazminat haklarını da ellerinden aldığına vurgu yapan Ceylan, “SGK İşten Çıkarma Bildirim Kodları listesi SGK-29 kodu ile madencileri işten çıkardığını söyledi.” dedi.

‘İşçilerin iş akdi SKG-29 koduyla feshedildi’

SGK-29’un anlamının işçinin “ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeniyle” iş akdinin feshi olduğunu söyleyen Ceylan, “Emeğinin karşılığını istemek devri iktidarınızda ahlaksızlık olarak mı nitelendiriliyor? Kimdir bu şirketin arkasındaki güç?” diye sordu.

Ceylan, Genel Kurulda yaptığı açıklamada Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’na seslenerek, “Bu ahlaksızlığa, bu haksızlığa daha ne kadar seyirci kalacaksınız?” dedi.