HAP: Kapatılan hastaneleri açın

Hastanemi Açın Platformu’nun (HAP) yaptığı basın açıklamasında “Sağlığımıza daha fazla zarar vermeyin, kapattığınız hastanelerimizi açın” dendi.

HAP Sözcüsü Beyazıt İlhan, “hastanelerin kapatılmaması durumunda”, “Sağlık alanında ek yatak ve yoğun bakım üniteleri açmak için kamu kaynakları boşa harcanmayacaktı. Sağlık emekçileri sözde akıllı binalar olan şehir hastanelerinde soluksuz bırakılmayacaktı” dedi.

Ankara’da 121 oda, sendika, dernek, parti ve diğer örgütlerin oluşturduğu Hastanemi Açın Platformu (HAP), Türkiye Yüksek İhtisas ve Araştırma Hastanesi’nin kapatılması kararına dair açıklama yaptı. Türkiye Yüksek İhtisas ve Araştırma Hastanesi önünde yapılan açıklamaya, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır Milletvekili Habip Eksik ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir de destek verdi. Açıklamada, “Sağlık hakkımıza sahip çıkıyoruz, kapatılan hastanelerimiz açılsın” yazılı pankart açıldı.

HAP Sözcüsü Bayazıt İlhan, ülkenin dört bir yanında 30’a yakın hastanenin şehir hastanelerinin kurulduğu gerekçesiyle kapatıldığını ve malzemelerinin heder edilip, binalarının çürümeye terk edildiğini söyledi. Sayıştay raporunda hastanelerin boş kalmasına rağmen kiralık tesislere kiraların ödendiğine dikkat çeken İlhan, “Sağlık hizmetlerinden koparılan hastaneler için 2019 yılında 1 milyon 613 bin 186 TL tutarında elektrik faturası ödendi” bilgisini paylaştı.

11 milyon eksik başvuru

Ankaralıların kapanmaması için mücadele ettikleri hastanelerin yeniden sağlık hizmetlerine kazandırılması için mücadele ettiklerini ifade eden İlhan, “Kapanan hastaneler ilimizde toplam yatak sayısının ve toplam başvuru sayısının yüzde 14’nü oluşturmaktaydı. Bu hastanelere kapandığı dönemde aylık ortalama 391 bin başvuru gerçekleşmişken, Ankara Şehir Hastanesi’ne pandemi dönemi aylık en yüksek 250 bin başvuru oluşmuştur. Hastalarımızın önemli bölümü devasa Şehir Hastanesi’ne pandemi dönemi gitmemiş veya gidememiştir. Ankara genelinde 2020 yılının ilk 10 ayında bir önceki döneme göre hastane başvuruları yüzde 60 düzeyinde, ameliyat sayıları ise yüzde 62 dolayında kalmıştır. Bir önceki döneme göre hastanelere yaklaşık 11 milyon eksik başvuru oluşmuştur” şeklinde konuştu.

‘Sıra beklerken ölmeyeceklerdi’

İlhan, hastanelerin kapatılmaması durumunda sürecin nasıl işleyeceğine dair şunları söyledi: “Hastalar Kovid-19 nedeniyle evlerinde yatış sırası beklerken ölmeyecekti. Hastalar acil servislerde saatlerce yatış sırası beklemeyecekti. Ameliyat ve yoğun bakım gibi hizmetlere ulaşım hakkı bu düzeyde gasp edilmeyecekti. Şehir Merkezinde temiz hastane statüsünde hastanelerimiz olacaktı ve hastalar tedavilerini ötelemeyeceklerdi. Kanser hastalarının tedavileri daha ulaşılabilir olacaktı. Pandemi sürecinde sağlık hizmetlerinde kaos durumu yaşanmayacaktı. Sağlık alanında ek yatak ve yoğun bakım üniteleri açmak için kamu kaynakları boşa harcanmayacaktı. Sağlık emekçileri sözde akıllı binalar olan şehir hastanelerinde soluksuz bırakılmayacaktı.”

‘Sağlığa zarar vermeyin’

Salgının etkisini sürdürdüğünü, aşılamaların başladığını hatırlatan İlhan, “Yurttaşlarımız hem Kovid-19 için hem Kovid-19 dışı hastalıkları için yatacak, ameliyat olacak devlet hastanesi bulamazken, bu hastanelerimiz neden boş yatıyor?” diye sordu. Hastanelerin açılması için yetkililere seslenen İlhan, “Gelin bu inadınızdan vazgeçin, sağlığımıza daha fazla zarar vermeyin, kapattığınız hastanelerimizi açın. Ankaralıların sağlığıyla daha fazla oynamayın. Gerekiyorsa elden geçirin, daha modern hale getirin, sistemlerini yeniden düzenleyin, ama elimizin altındaki, yanı başımızdaki, köklü bu kamu hastanelerini kapatmayın, kapattıklarınızı hemen açın” dedi.

‘Rant uğruna yıkılıyor’

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Bu hastaneler neden kapatılıyor?” diye sordu ve şunları ekledi:  “Çünkü şehir hastanesindeki talana hasta gerekiyor. Tuzluçayır’da, Saime Kadın’da, Altındağ’da kalp krizi geçirenler nereye gidecekler? 30 km ötedeki Bilkent Şehir Hastanesine gidecekler, tabii bu arada ölmezlerse. Halkın kendi varlığına kendi değerlerine böylesi saldırı akıl dışıdır. Şehir hastanelerine 1 buçuk milyar lira para ödemişler. Hastanelerimize sahip çıkacağız. Hastaları müşteri gören bu sisteme karşı çıkacağız.”

HDP Iğdır Milletvekili Habip Eksik de şehir hastanelerinin hasta kapasitesi oluşturulması gerekçesiyle sağlık sisteminin altüst edildiğinin altını çizdi. Eksik, “Bu insanların yaşam hakkı, sağlık hakkı gasp ediliyor” şeklinde konuştu. Hastanelerin kapatılmasının sağlıkla hiçbir alakası olmadığına dikkati çeken Eksik, “Rant kapasitesine dönüşen şehir hastanelerinin hasta kapasitelerinin oluşturulması için Türkiye’nin en değerli hastanelerini yıkıyorlar” ifadelerini kullandı.

 Açıklama “Hastaneler halkındır satılamaz”, “Sağlık haktır satılamaz” sloganlarıyla sona erdi.

MA