Hasankeyf’te son tarihi eser de taşınıyor

HABER MERKEZİ – Ilısu Barajı altında kalacak olan Batman’ın Hasankeyf ilçesindeki 610 yıllık tarihi Er-Rızk Camii’nin taşınma işlemine başlandı. Yetkililer Hasankeyf’in şubat ayında su altında kalacağı bilgisini verdi.

Fotoğraf: MA

Batman’ın 12 bin yıllık geçmişe sahip olan Hasankeyf ilçesinde yer alan tarihi Er-Rızk Camii’nin taşınma işlemi başlatıldı. 610 yıllık tarihe sahip olan cami, yaklaşık 17 bin ton ağırlığında. Dört bölüm halinde taşınacak olan caminin ilk bölümü 256 tekerlekli SPMT aracına yüklendi. Araca yüklenen caminin ana gövdesi, Hasankeyf Kültürüel Park Alanı’ndaki yeni yerine konulacak. Er-Rızk Caminin harim duvarı, taç kapı ve giriş bölümü de daha sonra taşınacak.

Gazetecilere taşınma işlemine ilişkin bilgi veren DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, Hasankeyf’te yapılan son taşıma işleminin bugün başladığını ve Çarşamba gününe kadar Harim Duvarları’nın da taşınacağını söyledi. Hasankeyf’e suyun gelmesine yaklaşık bir metre kaldığını belirten Kösalı, şubat ayında ise Hasankeyf’in su altında kalacağını planladıklarını söyledi.

Taşıma işlemini çok sayıda gazeteci takip etti. Yaşlı bir kadının, tarihi camiinin taşınmasına ağıtlar yaktığı görüldü.