HDP 4. Olağan Büyük Kongresi yarın yapılacak

“Cesaretle ve umutla geleceğe yürüyoruz” temasıyla 30 bin kişinin katılmasının tahmin edildiği HDP 4. Olağan Büyük Kongresi yarın Ankara Arena Kapalı Spor Salonu’nda yapılıyor.

HDP 4. Olağan Büyük Kongresi “Cesaretle ve umutla geleceğe yürüyoruz” temasıyla yarın Ankara’da gerçekleştirilecek. 30 bin kişinin katılmasının tahmin edildiği kongre, Ankara Spor Salonu’nda yapılacak. Kongre için 300 HDP’li görev alacak.

HDP’nin bir çok ilde “Yasak” nedeniyle açık alanlarda kongreye çağrı amacıyla açıklama yapmasına ya da bildiri dağıtmasına izin verilmedi. HDP hazırladığı videoları sosyal medya hesaplarında paylaşarak, partililerine kongreye katılma çağrısında bulundu. Kongreye katılmak üzere bir çok ilden HDP’li Ankara’ya doğru yola çıktı.

‘Gerekli güvenlik önlemi alındı’

HDP Batman Milletvekili Mehmet Tiryaki, kongrenin son hazırlık çalışmalarına ilişkin Arena Kapalı Spor Salonu’nda basını bilgilendirdi. Tiryaki, güvenlik önlemlerine dikkat çekerek, bu konuda Ankara Emniyet Müdürlüğünün ilgili birimleriyle toplantılar yaptıklarını söyledi. Tiryaki, “Emniyet Müdürlüğü aldığı önlemleri paylaştı. Biz de bir dizi önerimizi sunduk. Büyük oranda mutabakata vardık. Gerekli güvenlik önlemlerinin tamamının alındığını söyleyebilirim” dedi.

Güvenlik için salona valiz ve sırt çantası ile girilmesine izin verilmeyeceğini söyleyen Tiryaki, il dışından gelecek otobüsler için kongrenin yapılacağı salona yakın bir alan seçildiğini belirtti. Tiryaki, kongrede 300 HDP’linin görev alacağını söyledi.

MHP ve AKP davet edilmedi

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki

Kongreye yurt içi ve dışından davetlilerin de katılacağını ifade eden Tiryaki, “Yurt içinden büyükelçiliklerin tamamına davetiye gönderdik. Başta AB üyesi ülkeler olmak üzere önemli bir bölümünün de temsilcileriyle burada olacağını düşünüyoruz” diye konuştu. Tiryaki, 4 kıtada, 23 ülkeden çok sayıda konuğun da kongre için Ankara’ya geldiğini söyledi. Siyasi partileri de davet ettiklerini ifade eden Tiryaki, “AKP ve MHP bizi hiçbir programına davet etmediği için onları çağırmadık” dedi.

Tiryaki, kongreye en az 30 bin kişinin katılacağını düşündüklerini kaydetti.

AYRINTILAR VİDEO HABERİMİZDE