HDP Eş Genel Başkanı Temelli’den ‘Demokratik ittifak’ çağrısı

FOTO: MA

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Mersin İl Kongresinde yaptığı konuşmada demokratik ittifak çağrısını yineleyerek, “Bu faşist zihniyet karşısında toplumsal muhalefetin, muhalefetin toplumsal sivil kuruluşlarının, sendikaların bütün kurum ve kuruluşlarının yan yana gelip demokratik çözümde demokratik ittifakta buluşma zamanıdır. Kongrelerimizde bu çağrıyı büyütüyoruz” dedi.

HDP Mersin İl Örgütü 3. Olağan Kongresi’ni Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleştirdi. Kongreye HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP’li milletvekilleri, üye ve yöneticileri, sivil toplum örgüt ve siyasi parti temsilcilerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mustafa Işık, parti çalışmalarında yer alan herkese teşekkür ederek yeni yönetime başarılar diledi.

Işık’ın ardından konuşan Sezai Temelli, “HDP her şeyden önce bir mücadele partisidir. HDP onurlu bir barış ve demokratik bir cumhuriyet için bu mücadeleden asla vazgeçmemiştir. HDP asla geri adım atmadı. Asla geri adım atmayacak” dedi. Salondan yükselen “Kayyum gidecek, halk gelecek” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarına Temelli, “Sadece kayyum değil bu iktidarda gidecek. Çünkü bu iktidar adaletsizlik iktidarıdır. Zulüm, şiddet ve savaş iktidarıdır. Halklarımız, kadınlar, emekçiler, gençler, savaş istemiyor. Şiddet istemiyor. Zulüm istemiyor. Bu ülkede onurlu bir barış ve eşit yurttaşlar olarak yaşamak istiyorlar. Nasıl ki 31 Mart’ta kayyumları süpürüp attık, çok yakında bu iktidarı kayyumlarıyla beraber faşizm çöplüğüne süpürüp atacağız” şeklinde konuştu.

Ülkede hukuk adına hiçbir şeyin kalmadığını belirten Temelli, şunları kaydetti: “Hukuk devletin bahsetmek mümkün değildir. Artık mahkeme salonlarında da bile adalet kalmamıştır. Tarafsız ve bağımsız olmayan bir yargı talimatla hareket eden bir yargı sürekli olarak şiddeti üretmektedir. Toplumsal barışı yıkmakta ve yerine şiddeti yerleşmektedir. Eğer bir ülkede yargı şiddeti üretiyorsa; o ülkede bir hukuk devletinden bahsetmek mümkün değildir.”

Zorbalıkla karşı karşıya kaldıklarını belirten Temelli, “Bu zorbalığa karşı karşı hukuk devletini anayasa devletini demokratik cumhuriyeti savunmak gereğini yapmak artık boynumuzun borcudur. Bunun için bu ülkedeki herkesi mücadeleye davet ediyoruz” diye konuştu. Belediyelerine atanan kayyumlara değinen Temelli, “Kentlerimizden ve iradelerimizden asla vazgeçmeyeceğiz. O belediye binaları içerisinde çürüyen kayyumcu aslında bu rejimin teşhiridir. Bu bir kayyum rejimidir. Çünkü dışından yönetememektedir” dedi.

Eşbaşkanlık sistemine saldırı olduğunu dile getiren Temelli, “Eşbaşkanlık sistemi eşit temsiliyettir. Eşbaşkanlık sistemi kadın özgürlüğüdür. Eşbaşkanlık sistemi yaşamın, toplumun özgürlüğüdür. Kadını yok sayan kadını siyasetten toplumdan yaşamından dışlamaya çalışan bu faşist zihniyet eşbaşkanlık sistemini suçluyor.” dedi.

Tüm Türkiye’ye seslendiğini söyleyen Temelli, “Bu faşist zihniyet karşısında toplumsal muhalefetin, muhalefetin toplumsal sivil kuruluşlarının, sendikaların bütün kurum ve kuruluşlarının yan yana gelip demokratik çözümde demokratik ittifakta buluşma zamanıdır. Kongrelerimizde bu çağrıyı büyütüyoruz” dedi.

Temelli’nin konuşması ardından faaliyet ve mali raporun okunması ardından gidilen seçimde HDP Mersin İl Eşbaşkanlığı’na Bahar Arslan ve Mehmet Alış seçildi.