HDP Eş Genel Başkanlarından video mesaj: Newroz’un dayanışma ruhuyla bütün zorlukların üstesinden geleceğiz

HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar, paylaştıkları videolu mesajla tüm halkların Newroz Bayramı’nı kutlayarak, “Newroz’un dayanışma ruhuyla bütün zorlukların üstesinden geleceğiz.” diye belirttiler.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, koronavirüs salgını nedeniyle bu yılki merkezi kutlamaları iptal edilen Newroz Bayramı’nı videolu mesajla kutladı. Buldan kutlama mesajında, herkesin, tüm Kürt halkının ve Ortadoğu halklarının Newroz Bayramını kutladığını belirtti. Newroz’un aynı zamanda diriliş, birlik ve toplumsal dayanışma olduğunu söyleyen Buldan, şöyle konuştu:

“Bu dönem içerisinde bulunduğumuz korona salgını bizleri Newroz alanlarında kutlamaktan alıkoymuş olabilir ama bizler yaşamın her alanını birer Newroz alanı olarak görüyoruz. Evet bu bayram vesilesiyle, hepimizin biraz daha dayanışmayla, birlikle, dirilişle ve aynı zamanda ortak duygularla içerisinde bulunduğumuz bu süreci en iyi şekilde atlatacağımıza olan inancımı özellikle belirtmek isterim.”

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan – Mithat Sancar – MA

‘Bu dönemi dayanışmayı güçlendirerek atlatacağımıza inanıyorum’

Buldan, 2013 Newroz’una atıfta bulunarak, “2013 Newroz’u geçerliliğini korumaktadır; barış, demokrasi ve özgürlük temel ihtiyaçtır.” dedi. Bu dönemi birlikteliği ve dayanışmayı güçlendirerek atlatılacağına olan inançlarını özellikle belirtmek istediğini söyleyen Buldan, “Yeter ki dayanışma duygularımızı koparmayalım yeter ki cesaretimizi yitirmeyelim. Yeter ki toplumsal barışımızı sağlayalım.” diye konuştu.

Buldan, Newroz Bayramı’nı barışa ve içinde bulunulan günler açısından sağlıklı günlere vesile olmasını temenni etti.

Sancar: Halk sağlığının her şeyin üstünde olduğunun farkındayız

HDP Eş Genel Başkanı Sancar da, baharın, dirilişin, yeniliğin ve dayanışmanın bayramı olan Newroz’u kutladığını belirtti. Koronavirüs salgınından dolayı bütün dünyanın zor bir dönemden geçtiğini ifade eden Sancar, şöyle konuştu:

“Halk sağlığının her şeyin üzerinde olduğunun farkındayız ve bunun sorumluluğunu taşıyoruz. HDP olarak başta Kriz Koordinasyonlarımız ve 26 belediyemiz olmak üzere tüm yapımızla birlikte halkımızın sağlığını gözeten tüm önlemleri almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Newroz mitinglerimizi de zaten bu nedenle iptal ettik.”

‘Newroz Kürtlerin kimliklerini dünyaya beyan ettiği tarihtir’

Newroz’un Kürtlerin kimliklerini görünür kıldıkları ve bunu dünyaya beyan ettikleri tarih olduğuna vurgu yapan Sancar, konuşmasına şöyle devam etti:

“Küresel ölçekte yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl Newroz’u halkların dayanışmasının sembolü haline getirelim. Halk sağlığı iktidarın veya beli grupların insafına bırakılamayacak kadar önemlidir. Halk sağlığını korumak için bugün insan onurunu esas alan herkesin bir seferberlik ruhuyla dayanışma içerisine girmesi her zamankinden daha tarihseldir. İktidarın kendi kaderine terk ettiği insanların sorunlarına hep birlikte ortak çözümler üretmek gibi tarihi bir sorumluluğumuz var. Bunun tek yolu emekçilerden ve yoksullardan yana, zayıf ve muhtaç bütün insanlardan yana her kesimin içerisinde olduğu dayanışma ağları örmektir.”

Salgına karşı dayanışma çağrısı

Yerel yönetimlere, demokratik kuruluşlara ve meslek örgütlerine seslenen Sancar, “Gıda ve hijyen başta olmak üzere toplumun temel ihtiyaçlarını tespit edelim. Yaşanan sorunları çözmemizin ve bu krizi aşmamızın tek yolu dayanışmadır. Yeni bir dünya halkların dayanışmasıyla yaratılabilir. Geleceğe uzanan umut yolları bu dayanışma içerisinde inşa edilecektir. Gelin Newroz’u bu topraklarda dayanışmayı yükseltmenin miladı yapalım.” dedi.

Sancar, “Bu Newroz’un bütün halkların dayanışma ruhuyla özgürlük ve eşitlik mücadelesinde daha güçlü bir baharı getireceğine inanıyorum. Newroz Pîroz be.” diye konuştu.