HDP Kadın Meclisi: AKP-MHP erkek ittifakı kadınlar nezdinde feshedilmiştir!

HDP Kadın Meclisi, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararıyla AKP-MHP erkek ittifakının bir kez daha kadın düşmanlığını tescillediğine vurgu yaparak, “AKP-MHP erkek ittifakı kadınlar nezdinde feshedilmiştir!” dedi.

Kadınlar, İstanbul Sözleşmesine yönelik saldırılara karşı Kadıköy’de toplanmıştı. Fotoğraf: Arşiv/Depo Photos

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile darbe yaparak kadına yönelik şiddeti önlemede devlete sorumluluk yükleyen İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını çektiğini belirtti.

‘Kazanımlara darbe yapmaktır!’

AKP-MHP erkek ittifakının, bu kararla bir kez daha kadın düşmanlığını tescillemiş olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Meclis’te tüm partilerin ortak kararı ile 2011 yılında imzalanan İstanbul Sözleşmesi’ni ortadan kaldırmak eril tahakkümcülüğün bir darbesidir. Tek adam rejiminin ilk adımlarından biri olarak kadın kazanımlarını gasp eden iktidar, bu kararname ile; Kadına yönelik şiddetin önünü açmaktadır, kadın katliamlarını meşrulaştırmaktadır, mülteci ve göçmen kadınların yaşam hakkını gasp etmektedir, kadın erkek eşitliğini reddetmektedir, kadınları yaşamın her alanından dışlayarak ev içine hapsetmektedir, kadına yönelik her türlü şiddeti, mobingi, eşitsizliği onaylamakta ve kadına yönelik şiddet uygulayan erkeği korumaktadır, kadın özgürlük mücadelesine ve kazanımlarına darbe yapmaktadır!”

‘Sesimizi Newroz alanlarından yükselteceğiz’

Açıklamada kadın kazanımlarından ve haklarından asla vazgeçilmeyeceğinre vurgu yapılarak, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek isteyenlere karşı 8 Mart’tan aldığımız coşku ve umut ile bir kez daha sesimizi en güçlü şekilde Newroz alanlarından yükselteceğiz. Partimize yönelik saldırılara karşı olduğu gibi İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçemeyeceğimizi Newroz alanlarından haykıracağız.

Haklarımızı ve kazanımlarımızı bir kararname ile ortadan kaldırmak isteyen AKP-MHP erkek ittifakı kadınlar nezdinde feshedilmiştir!” denildi.

Yeni1Mecra