5 Haziran davasında müebbet hapis istendi

HABER MERKEZİ – HDP’nin Diyarbakır’daki seçim mitingine yönelik IŞİD’in bombalı saldırısına ilişkin süren davada savcı mütalaa verdi. Sanık Burhan Gök hakkında beraat, Orhan Gönder, İsmail Korkmaz ve Mustafa Kılınç hakkında ise ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

HDP’nin 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’ndaki seçim mitingine yönelik IŞİD’in bombalı saldırısına ilişkin 4 sanığın yargılandığı davaya devam edildi. Sincan Batı Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 24’üncü duruşma kimlik tespitlerinin yapılmasıyla başladı. Duruşmaya, tutuklu sanıklar Mustafa Kılınç ve İsmail Korkmaz bulundukları cezaevlerinden, tutuksuz yargılanan sanık Burhan Gök ise Antep’ten Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Sanık Orhan Gönder ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Duruşmada İlk olarak konuşan müşteki avukatlardan Özgür Faik Erol, mütalaa okunmadan önce ve sonrasında esasa ilişkin beyanlarını sunmak için ek süre talep etti. Erol, “Ayrıca savunmayı yapacağımız duruşmada mevcut salonun küçük olduğunun göz önünde bulundurarak daha büyük bir salonda duruşma yapılması ve SEGBİS kayıtlarının alınmasını, duruşmaya katılanların da duruşmaya katılımının sağlanmasını talep ediyoruz” dedi. Ardından duruşma salonunda bulunan müştekiler konuştu. Müştekiler saldırıya ilişkin asıl sorumluların bir an önce ortaya çıkmasını istedi.

Sanık avukatından saldırı

Müştekilerden Mehmet Kurul konuşmasında, “’Adalet mülkün temelidir’ diyorsunuz. Madem öyle bir an önce adalet yerini bulsun sorumlular yargılansın. Sanık avukatları parayla kendilerini satıyorlar” dedi. Bunun üzerine sanık avukatı Savaş Kaya, müştekilere ve müşteki avukatlarına cinsiyetçi küfürler ederek saldırdı. Avukat Kaya’nın salondan çıkarılmasının ardından duruşmaya devam edildi.

Mahkeme heyeti, müşteki Adalet Sevil’in duruşmaya katılmasının kabulüne, müşteki avukatlarının ek süre talebinin kabulüne, duruşmanın geniş bir salonda yapılması talebinin ise reddine karar verdi. Mahkeme, avukat Atiye Arıkan’ın sanık avukatı Savaş Kaya hakkındaki suç duyurusunun tutanağa geçirilmesine yönelik talebini reddetti. Ancak mahkeme Kaya hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na ve Ankara Barosu’na ihbarda bulunacağını belirtti.

Duruşma 13 Aralık’a ertelendi

Savunmaların ardından savcılık mütalaasını açıkladı. Mütalaada, sanık Burhan Gök hakkında mahkumiyetine kesin yeterli delil bulunmadığından beraatı, diğer sanıklar İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç ve Orhan Gönder hakkında ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Mütalaanın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 13 Aralık’a erteledi.

HDP’nin 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği “Büyük İnsanlık” seçim mitingine IŞİD tarafından bombalı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda 4 kişi hayatını kaybetmiş, 200’ü aşkın kişi ise yaralanmıştı.

MA – ANKARA