HDP: Sınır ötesi operasyonlar durdurulsun

Halkların Demokratik Partisi (HDP), hükümetin her iç ve dış siyasi krizde sınır ötesi askeri operasyonlar gerçekleştirdiğini ancak askeri operasyonların krizleri daha da derinleştirdiğini savunarak, 24 Nisan’da başlatılan sınır ötesi askeri operasyonların durdurulmasını istedi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) imzasıyla yayınlanan yazılı açıklamada, TSK’nın 24 Nisan’da Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) topraklarına yönelik başlattığı ve “Pençe-Şimşek ve Pençe -Kartal” adı verilen operasyonlara tepki gösterildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin 1983 yılından beri ‘sınır güvenliği’ adı altında, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi topraklarına hava ve kara operasyonları düzenlediğine” dikkat çekilerek, “bu tarz sınır ötesi harekatların savaş ve çatışmayı büyütmekten başka bir şeye hizmet etmediği” vurgulandı.

Hükümetin yeni bir operasyon başlatarak “yanlışta ısrar ettiği” savunulan açıklamada, “Buna karşı bölgedeki yerleşim yerleri ve yaşam alanlarından tepkiler yükselmekte ve bu askeri harekatın durdurulması istenmektedir” denildi.

Ekonomik kaynaklar silaha gitmesin

HDP MYK açıklamasında, ekonomik sıkıntıların yaşandığı bir dönemde kaynakların silah ve çatışmalara ayırılmaması istenerek, şu görüşlere yer verildi:

“Ekonomik, sosyal ve siyasal krizin ortasında kalmış, aş-iş ve aşıdan mahrum bırakılmış bir ülkede, her gün işsizlikten intiharların olduğu bir zamanda, ekonomik kaynakları savaşa, çatışmaya ve silaha ayırmak toplum yararına değildir. Bu tutum halkların dününü heba ettiği gibi, bugünü ve geleceği de karartmaktadır.”

“İktidar ne zaman dış ve iç politikada tıkanma yaşasa, hemen sınır ötesi operasyonlara sarılmaktadır. Merkez Bankası Başkanı’nın ‘128 milyar dolar nerede?’ sorusuna verdiği ‘savaş uçaklarımız bedava uçmuyor’ cevabı, aslında bilinenin dile getirildiği önemli bir itiraftır. İktidar, güvenlikçi ve çatışmacı politikalarda ısrar ederek, her türlü krizi de derinleştirmektedir.”