HDP Şırnak’ta parti binalarını kapattı, halka ‘kendini koruma’ çağrısı yaptı

HDP koronavirüs tedbirleri kapsamında Şırnak’ta il, ilçe ve belde örgütlerini 10 gün süreyle kapattı. Halka da herhangi bir beklenti içinde olmadan kendi tedbirlerini almaya çağırdı.

HDP Şırnak İl Örgütü, kent genelinde artan koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında il, ilçe ve belde örgütlerinin 10 gün kapatılması kararı aldı.

Yazılı açıklamayla kararı duyuran HDP Şırnak İl Örgütü, halkın yoğun ekonomik zorluklara, ihmalkarlıklara ve tedbirsizliklere rağmen salgına karşı kendisini korumaya çalıştığını bildirdi. Yeni normalleşme diye tanımlanan döneme kadar çok az olan vaka sayısının, normalleşme ile birlikte ilde artığı belirtildiği açıklamada, Cizre’de salgının kontrol edilemez düzeye ulaştığını kaydetti. Açıklamada şöyle denildi:

“İl merkezinde de son günlerde vaka artışları korkutucu seviyeye ulaşmıştır. Halkta ciddi tedirginliklere yol açmaktadır. Yine hastanelerin yatak kapasiteleri ve karantina olarak kullanılan yurtların dolduğu, hastaların ev karantinasına alındığı veya çevre illere gönderildiğini biliyoruz. Sağlık alt yapısının süreci karşılamaya yetmediğini ve çökmek üzere olduğunu belirtmek isteriz. Bundan böyle alacakları hiçbir tedbirin faydalı olmayacağını, bu süreci atlatmanın tek yolunun halkın toplumsal sağlık mücadelesi yürütmekle ile aşılacağını belirtmek isteriz.”

Halka ‘kendini koruma’ çağrısı

“İl Pandemi Kurulu ve İl Sağlık Müdürlüğü ilk günden bu yana bilgileri halkımızdan gizlemeye çalışmıştır. Özellikle 2 Haziran yeni normalleşme ile beraber ilimizde vaka sayılarının hızla artmasına karşılık hükümet ilimize yönelik herhangi bir tedbir almamıştır” denilen açıklamada, Cizre Belediyesi kayyımının ise hizmetten uzak yönetiminin salgında mücadeleyi zorlaştırdığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Halkımız İl Pandemi Kurulu’ndan hiçbir şey beklemeden kendi kararlarını alıp kendi önlemlerini almalıdır. Kendi karantinasını uygularken oluşabilecek ekonomik sorunlara ilişkin halkımız dayanışma ağları kurmalı ve daha önce de birçok defa başardığı toplumsal mücadeleyi tekrar başarmalıdır.”

Halk çağrı yapan HDP açıklamasında şunlar sıralandı:

* Halkımız bir beklenti içerisinde olmadan kendi önlemlerini almalıdır.  

* Esnaflar kendi aralarında örgütlenerek belli sürelerde hizmet vermelidir.  

* Oluşabilecek her türlü ekonomik olumsuzluklara karşı halkımız dayanışma ağları kurmalıdır.  

* Sosyal medya vb. iletişim araçları üzerinden hükümetin ihmalkar yaklaşımları teşhir edilmeli ve tepki geliştirilmelidir.  

* Her mahalle ve her sokağın sağlık emekçileri topluma temel hijyen ve korunma yöntemleri ile ilgili bilgilendirmeler yapmalıdır.”