HDP: Vekilliklerin düşürülmesi ‘birlik ve ortak mücadele’ çağrısına yanıttır

HDP MYK, dokunulmazlıkların kaldırılmasını açıkladıkları “Demokratik tutum belgesi” ve yaptıkları “birlik ve ortak mücadele” çağrısına verilmiş “saldırgan bir yanıt” olduğunu bildirdi.

HDP, “Mesajı aldık, cevabımız nettir” diyerek, demokratik güç birliği çağrısını yineledi ve “Diz çökmedik, çökmeyeceğiz! Darbeciler gidecek, bizler kalacağız!” mesajını verdi.

Leyla Güven, Musa Farisoğulları, Enis Berberoğlu.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), TBMM’nin Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasıyla bir darbeye tanıklık ettiğini belirtti.

26 yılda 27 milletvekilliği düşürüldü

Darbe zihniyetinin 26 yıldır TBMM’nin üzerinde kara bir leke olarak varlığını sürdürdüğünü belirten HDP MYK, 1994 yılında DEP Milletvekillerinin dokunulmazlıkları düşürülerek milletvekillerinin meclisten yaka paça atıldığı günden bugüne demokratik siyaset ısrarında bulunan 27 milletvekilinin vekilliklerinin düşürüldüğü kaydedildi.

‘Bunun adı amasız, fakatsız darbedir’

Halk iradesine karşı geliştirilmiş darbeciliği asla tanımayacaklarını belirten HDP MYK, “Kötülük düzeninin ortakları Kayyım Darbesi pratiğinde de görüldüğü gibi yurttaşlara ‘ya benim istediğim gibi karar verirsin ya da senin verdiğin kararı tanımam’ dayatmasında bulunuyor. Bunun adı amasız, fakatsız darbedir. Bunun adı halk iradesine karşı düşmanlıktır” denildi.

İktidarın “Darbe karşıtı söylem” tutturduğuna işaret eden HDP MYK, şu görüşleri dile getirdi:

“Türkiye’de yapılan askeri darbelere rahmet okutacak tarzda halk iradesine saldırmaktadır. 20 Temmuz 2015’dan beri sistematik bir darbe pratiği sergilemektedir. Saray rejimi bu saldırı ile esas olarak darbe rejimi olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.”

Pazartesi günü HDP Eş Genel Başkanları tarafından “Demokratik tutum belgesi” açıklandığını ve Türkiye toplumuna “birlik ve ortak mücadele” çağrısı yapıldığına işaret edilen açıklamada, dokunulmazlıkların kaldırılmasının buna verilmiş “saldırgan bir yanıt” olduğu belirtildi:

“İktidar bu kararıyla bir kez daha gücümüzden, siyasetimizden, Türkiye için çözüm olacak projelerimizden korktuğunu göstermiştir.”

‘Mesajı aldık, cevabımız nettir’

Demokratik siyaset geleneğine ve halkın meşru iradesini temsil etmeye devam edeceklerini belirten HDP MYK, şu mesajı verdi:

“Bugün de Saray rejiminin bu saldırısında vermek istediği mesajı aldık. Cevabımız da bir o kadar nettir: Bütün bu saldırılara karşı Türkiye’nin demokratik geleceğini yaratma çabamıza devam edeceğiz. Bu saldırılar ancak ve ancak bizim mücadele azmimizi ve kararlılığımızı bileyecektir. Bu saldırganlık bizi yıldıramayacak ve kazandığımız demokratik mevzileri terk ettirmeyecektir.”

HDP MYK, partilerine ve bütün toplumsal kesimlere yönelen saldırganlığa karşı demokratik güç birliği çağrısını yineledi ve “Diz çökmedik, çökmeyeceğiz! Darbeciler gidecek, bizler kalacağız!” mesajı verildi.

HDP Kadın Meclisi: Sessiz kalmayacağız

HDP Kadın Meclisi de, “Leyla Güven, Biz Kadınların iradesidir. Onun gösterdiği direniş ve mücadele dünya kadınlarına ilham olmuştur” denildi ve iradelerinin gasp edilmesine sessiz kalmayacaklarını bildirdi.

Öte yandan HDP MYK yarın Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan başkanlığında yarın olağanüstü toplanacak ve son gelişmeleri değerlendirecek.