HDP’li 2 belediyeye daha kayyum atandı

HABER MERKEZİ – Dün evlerine yapılan baskınla gözaltına alınan HDP’li Özalp ve Başkale belediyesi eşbaşkanları görevden alınarak, yerlerine ilçe kaymakamları kayyum olarak atandı.

Başkale Kaymakamı Asım Solak

Van’a bağlı HDP’li Özalp ve Başkale belediyelerine kayyum atandı. Dün evlerine yapılan baskında gözaltına alınan Özalp Belediyesi Eşbaşkanı Yakup Almaç ve Başkale Belediyesi Eşbaşkanı Erkan Acar İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alındı. Almaç yerine Özalp Kaymakamı Abdulkadir Çelik, Acar yerine Başkale Kaymakamı Asım Solak kayyum olarak atandı. Çelik ve Acar kayyum atandıkları belediyelerde makam odalarında duvara asılı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafıyla poz verdi.

Özalp Kaymakamı

Valilikten yapılan açıklamada, Almaç hakkında “Örgüt üyesi olmak, suçu ve suçluyu kayırmak” iddiasıyla Van 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden yargılama ve Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında dün gözaltına alınmış olması gerekçe gösterildi. Acar için de hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma ve bu soruşturma kapsamında gözaltına alınmış olması ve gözaltı sürecinin devam etmesi gerekçe gösterildi.

Kayyum kararının ardından dün akşam polislerin Özalp belediyesine giderek arama yaptığı öğrenildi. Belediye binasının kilitli kapısını kıran polis, belediye meclis üyelerinin belediyeye girmesine izin vermedi. Kayyum kararının ardından Başkale Belediyesi polis ablukasına alındı.

5 belediye eşbaşkanı gözaltında tutuluyor

Öte yandan dün gözaltına alınan Özalp Belediyesi Eşbaşkanları Dilan Örenci ve Yakup Almaç, Başkale Belediyesi Eşbaskanı Erkan Acar, Muradiye Belediyesi Eşbaşkanları Leyla Balkan ve Yılmaz Şalan Van İl Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

Kayyum atanan belediye sayısı 27 oldu

HDP 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Van’daki 3 belediye ve İkiköprü belediyesine atanan kayyumlarla beraber, HDP’li 3’ü büyükşehir 25 ilçe ve 2 belde belediyesine kayyum atanmış oldu.