Grup Yorum üyeleri Gökçek ve Bölek hastaneden çıkarıldı

Ölüm oruçları devam eden Grup Yorum üyeleri Gökçek ve Bölek, zorla tıbbi müdahale edilmek üzere götürüldükleri hastaneden taburcu edildi.

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek, 6 gün önce evlerine zorla tıbbi müdahale edilmek üzere yatırıldıkları Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden çıkarıldı.

Mezopotamya Haber Ajası’nda geçen bilgilere göre; Gökçek ve Bölek, hastane önünde sevenleri tarafından karşılandı. Gökçek ve Bölek ambulanslarla 6 gün önce polis baskınıyla alındıkları İstanbul Küçük Armutlu’daki eve götürüldü. Akşam saatlerinde avukatların itirazı üzerine taburcu edilme kararı verilen Gökçek ve Bölek’in hastaneden çıkışı İçişleri Bakanlığı’nın itirazı üzerine durdurulmuştu.

Halkın Hukuk Bürosu, açlık grevinde olan diğer müvekkilleri Mustafa Koçak’ın da Şakran Hapistanesi kampüs hastanesinden taburcu edilerek İzmir Şakran 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’ne götürüldüğünü öğrendiklerini twitter hesabından paylaştı.

Ne olmuştu?

Grup Yorum üyeleri İbrahim Gökçek ve Helin Bölek, konser yasaklarının kaldırılması, İdil Kültür Merkezi’ne yapılan polis baskınlarının son bulması, üyelerinin İçişleri Bakanlığı arananlar listesinden çıkarılması talebiyle açlık grevine başladı.

Gökçek tutuklu bulunduğu Silivri Kapalı Cezaevinde açlık grevini 200’üncü gününde, Bölek ise İstanbul Sarıyer’deki evinde başlattığı açlık grevini 213’üncü gününde ölüm orucuna çevirdi. Adli Tıp Kurumu’nun verdiği “Cezaevinde kalamaz” raporunun ardından tahliye edilen Gökçek, ölüm orucuna evde devam etti.

Gökçek ve Bölek, ölüm orucunu sürdürdükleri evlerinden 10 Mart gecesi polisler tarafından tıbbi müdahale yapılmak üzere Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Gökçek ve Bölek, hastanede zorla tıbbi müdahale yapılmak istenmesine karşı çıkması üzerine zorla tıbbi müdahale için yoğun bakıma kaldırılmıştı.

Çağlayan Adliyesi’nde rehin alınan Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın ölümüyle ilgili 11 Temmuz 2019’da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Mustafa Koçak ise, cezaevinde başlattığı açlık grevini 90’ıncı günde ölüm orucuna çevirmişti.