HDP’li 4 belediyeye kayyum atandı

FOTO: Suruç Belediyesi (AA)

HABER MERKEZİ – Mardin’de HDP’li Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın, Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alındı.

Mardin Valiliği tarafından yapılan açıklamada; belediye başkanlarının Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındıkları, haklarında devam eden soruşturma nedeniyle Anayasa’nın 127. maddesi ile 5393 Sayılı Belediye Kanununun 47. maddesine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile görevlerinden alındığı ifade edildi.

Mazıdağı Belediyesine ilçe kaymakamı Muhsin Duran Kalkan, Savur Belediyesine ilçe kaymakamı Bayram Türker, Derik Belediyesi’ne ilçe kaymakamı Hakan Kafkas kayyum olarak atandı.

Suruç Belediyesi’ne de kayyum atandı

Urfa Valiliği tarafından yapılan açıklamada da, Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik’in hakkında yürütülen soruşturma kapsamında Anayasa’nın 127. maddesi ile 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesine istinaden İçişleri Bakanlığının onayı ile görevden alındığı belirtildi. Suruç Belediyesi’ne de ilçe kaymakamı Kenan Aktaş kayyum olarak atandı.

24 kişi gözaltında

Öte yandan dün Mardin ve Urfa’da eş zamanlı yapılan ev baskınlarında 4 belediye eş başkanı ile aralarında belediye çalışanlarının da olduğu 24 kişinin hala gözaltında tutulduğu öğrenildi.

Kayyum atanan belediye sayısı 24 oldu

Kayyum atanan HDP’li belediye sayısı 24’e yükselmiş oldu. 31 Mart seçimlerinin ardından 3 Büyükşehir, 5 İl, 45 İlçe ve 12 belde belediyesi olmak üzere toplamda 65 belediye kazanmıştı. Bin 230 Belediye Meclis Üyesi ve 101 İl Genel Meclis Üyesi HDP listelerinden seçilmişti.