HDP’den yeni yol haritası: ‘Sürekli ortak mücadele’

Parti yöneticileri tutuklanan, belediyelerine el konulan HDP, önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği PM toplantısında yeni yol haritasını belirleyecek.

HDP’li vekiller TBMM açılışına katılmayıp oturma eylemi gerçekleştirmişlerdi

20 eski ve yeni parti yöneticisi gözaltına alınan, bu isimlerden 17’si tutuklanan HDP’de “Bundan sonra ne yapılmalı?” sorusu tartışılıyor. Önceki gün Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) toplayan HDP, kısa süre içerisinde Parti Meclisi (PM) toplantısı gerçekleştirerek kararını verecek.

Yerel seçimlerde kazandığı 65 belediyeden sadece altısında yönetimini devam ettirebilen, çok sayıda belediye başkanı, belediye meclisi üyesi, eski ve yeni parti yöneticisi tutuklanan HDP, bu süreçte gösterilen dayanışmanın son dönemdeki en geniş kapsamlı birliktelik olduğuna dikkati çekerek “Sürekli ortak mücadele” platformu oluşturmak için harekete geçme kararı aldı.

BirGün gazetesinde yer alan habere göre önümüzdeki günlerde PM’yi de toplayacak parti yönetimi, burada belirlenen hedefe ulaşmayı sağlayacak yol haritasını tartışacak.

AKP ve MHP ittifakına karşı muhalif kesimlerin bir araya gelmesi için ellerinden geleni yapma kararı alan parti yönetimi, PM toplantısının ardından son süreçte kendilerine destek ziyareti yapan parti ve kitle örgütlerine iade-i ziyarette bulunacak.

Burada ortak mücadele talebi ve bu kapsamda PM’de belirlenecek öneriler aktarılacak. Cumhur İttifakı’nın baskıcı politikalarına karşı halkı da içerisine alan bir dayanışma modelinin oluşturulması istenecek.

https://www.facebook.com/HDPgenelmerkezi/posts/2846295235585528


PM toplantısı öncesinde kamuoyuyla çeşitli mesajlar paylaşan HDP yönetimi, Cumhur İttifakı’na “meydan okudu.”

HDP MYK tarafından yapılan açıklamada, “AKP, MHP iktidar bloğu, ülkenin her tarafına yaydığı baskı, sindirme, korku ve umutsuzluk iklimini içeride ve dışarıda çatışma, savaş ve gerginlik politikasıyla sürdürürken yargı ve kolluk güçleri eliyle bütün muhalefet dinamiklerini bastırmayı hedeflemektedir. Faşizm, toplumun direnen, umut ve moral kaynağı olan güçlerine yönelerek büyük bir umutsuzluk ve yılgınlık yaratmak istemektedir” denildi.