HDP’li Günay: İttifaklardan önce tartışılması gereken demokrasi sorunudur

HDP Sözcüsü Ebru Günay, AKP’li Mahir Ünal’ın “CHP ve HDP’yi ittifakta ayrı bir yerde değerlendiriyoruz” sözlerine, “Bizim şu anda muhalefet ile yapmak istediğimiz görüşmelerde kesinlikle bir seçim ittifakı söz konusu değil. Seçim ittifaklarından önce esas tartışılması gereken bu ülkenin demokrasi sorunudur.” yanıtını verdi.

HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay

HDP Sözcüsü Ebru Günay, partisinin Genel Merkez binasında haftalık olağan basın toplantısında konuştu. Ülkenin iç içe geçen pek çok meselesi, sıkıntısı olduğuna değinen Günay, “Toplumumuzun değişim beklentisi, bu cendereden kurtulma isteği var elbette, süren bir mücadele ve direnenler var” dedi.  HDP’li Günay, bütün bunların partisinin çözüm iradesini, ısrarını, mücadele azmini daha fazla büyüttüğünü belirtti.

‘Açlık Grevi İzleme Komisyonu çalışmalarına devam ediyor’

Sadece son 10 yılda Türkiye’de haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı her düşünceden, her çevreden insanların bin bir çeşit eylem ve etkinliklerinin söz konusu olduğunu belirten Günay, insanların artık ülkede ellerinde fener ile adalet aradığını vurguladı.

Türkiye’de son 10 yılda dünyada gündem olan 2 büyük açlık grevi yaşandığını kaydeden Günay, “Bunca hukuksuzluk varken insanlar buna karşı bedenlerini açlığa yatırmak zorunda kalmışken hükümet yetkililerinin çıkıp ‘demokratik bir yönetim’ olduklarına dair söylemlerde bulunması, bunu iddia etmesi tam bir trajedidir.” dedi. Günay, cezaevlerindeki açlık grevlerini izlemek için sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan Açlık Grevi İzleme Komisyonlarının çalışmalarına devam ettiğini ifade etti.

‘Saldırıların öncelikli hedefi gençler ve kadınlar’

Topluma karşı geliştirilen saldırıların öncelikli hedefleri arasında gençlerin ve kadınların bulunduğuna dikkat çeken Günay, “Gençlerin geleceğini çalan ve karartmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi. Günay, ülkedeki yönetim modelinin gençlere dair sicilinin dün olduğu gibi bugün de bozuk olduğunun altını çizerek “Türkiye devrimci önderlerini 20’li yaşlarında asan, 17’sine henüz basmayan Erdal Eren’i idam eden korkak zihniyet bugün gençleri kaçırarak, işkence tehdidiyle, gözaltı ve tutuklamalarla susturmaya çalışıyor.” şeklinde konuştu.

‘Tutuklanan arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın’

HDP Gençlik Merkezi’ne yönelik hukuksuz, keyfi bir operasyon yapılarak 14 arkadaşları hakkında gözaltı kararı çıkarıldığını belirten Günay, şunları kaydetti: “8 arkadaşımız şuan gözaltında. Gençlik Meclisimize dönük kaçırma, ajanlık dayatması, işkence ve tehdit rutin bir hal aldı. AKP gençlikten, gençliğin direngen cesaretinden, iradesinden ve ısrarından korkuyor. Kadın Meclisi üyelerimize, TJA aktivistlerine, yani kadın mücadelemize yönelik siyasi soykırım operasyonlarının bir parçası olarak kadın arkadaşlarımıza sistematik gözaltı ve tutuklamalara maruz kalıyor. TJA dönem sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında tutuklama kararı çıkarılarak, gözaltına alınıp tutuklandı. Gençlik Meclisi üyelerimizi ve kadın mücadelesi yürüten TJA aktivistlerini derhal serbest bırakın.”

‘Kamu Bankaları AKP’nin ve yandaşlarının arpalığı haline geldi’

AKP iktidarı döneminde kamu bankalarının siyasetçilerin, siyasetçi yakınlarının, şirketlerin ve holdinglerin arpalığı haline geldiğini ifade eden Günay, “Şirketlere ve holdinglere milyonlarca dolarlık krediler veriliyor, hesap dahi sorulmuyor. Ancak yurttaşa, çiftçiye verilen krediler son kuruşuna kadar alınıyor, malına mülküne haciz konuluyor” dedi.

Günay, Ziraat Bankası’nın çiftçilere kolaylık sağlamak ve tarımın gelişmesine yardımcı olmak için kurulduğunu hatırlatarak kuruluş amacından kopartıldığını belirterek,

“Çiftçiye değil yandaşa kredi verme, onları ihya etme derdine düşen bir banka var artık. Patronlara verdiği kredinin peşine düşmeyen Ziraat Bankası çiftçinin peşine düşüyor. Haciz koyuyor, arsalarını ihaleye çıkarıyor, traktörünü bağlıyor.” şeklinde konuştu.

‘Çiftçinin kredisini ertelemek çok mu zor?’

Ebru Günay, Ziraat Bankası’nın, bankaya olan borçlarını ödeyemeyen çiftçilerden eline geçen 890’ı tarla, 120’si arsa toplam 1940 gayrimenkulü satışa çıkardığını hatırlatarak, “Niye çiftçinin malına mülkünü satışa çıkarıyorsunuz da milyonlarca dolarlık kredilerin peşine düşmüyorsunuz? Cengiz’in, Limak’ın vergi borçlarını bir gecede silebiliyorsunuz da gariban çiftçinin kredisini ertelemek çok mu zor?”  diye tepki gösterdi.

Bunun soygun düzeni, halka karşı düşmanlık ve yandaşı kayırma politikası olduğunu ifade eden Günay, “AKP iktidarı Cengiz’in, Çalık’ın yanında durmaya devam etsin, patronları zengin etmenin derdine düşsün. Biz HDP olarak bu zulmü dile getirmeye, çiftçinin, köylünün yanında durmaya devam edeceğiz.” dedi.

‘Seçim ittifakı söz konusu değil’

Günay, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın seçim ittifaklarına yönelik “CHP-HDP’yi ayrı bir yerde, İYİ Parti-Saadet Partisi’ni ayrı bir yerde tutuyorum” sözlerini ise şu şekilde değerlendirdi:

“Bizim şu anda muhalefet ile yapmak istediğimiz görüşmelerde kesinlikle bir seçim ittifakı söz konusu değil. Türkiye’nin acil çözülmesi gereken sorunları var. Bunlar ekonomi, yargı, adalet temeli sorunlardır. Biz bu temelde muhalefetle bir araya geliyoruz, seçim ittifaklarından önce esas tartışılması gereken bu ülkenin demokrasi sorunudur. Bu ülkenin işçisinin, emekçisinin yoksulluk sorunudur. Kadınların yaşadığı şiddet sorunudur. Esas olan bunlar ve bunlar için asgari konularda buluşmak gerekiyor.”

Merve Güven / Yeni1Mecra