HDP’nin bir günde 8 belediyesine kayyım atandı

Siirt merkeze bağlı Gökçebağ Beldesi, Iğdır Halfeli merkez belde belediyesi ile Bitlis Güroymak belediyelerine de kayyım atandı.

HDP’nin bir günde kayyım atanan belediye sayısı 8 oldu.

Kayyım atanan 8 belediye eşbaşkanı gözaltında.

HDP’nin 65 belediyesinden 40’ına kayyım atandı.

Kayyım atanan Eğil Belediyesi

Dün sabah saatlerinde HDP’nin Batman ile Diyarbakır’a bağlı Eğil, Silvan, Lice ve Ergani ilçe belediyelerine kayyım atanmış 6 belediye eşbaşkanı evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Akşam saatlerinde de HDP’li 3 belediyeye daha kayyım atandı. Kayyım atanan belediye sayısı 8’e yükseldi.

Halfeli ve Gökçebağ belediye başkanları gözaltına alındı

Dün akşam saatlerinde Siirt merkeze bağlı Gökçebağ Beldesi’ne kayyum atandı. Gökçebağ Belde Belediye Başkanı Serhat Çiçek de gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığı’nca Gökçebağ Belediye Başkanlığı’na Kurtalan Kaymakamı İhsan Emre Aydın’ın atandığı öğrenildi. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri belediye önünde güvenlik önlemi aldı.

Iğdır’da HDP’nin yönetiminde olan Halfeli Merkez Belde Belediyesi’ne de kayyum atandı. Halfeli Belde Belediye Başkanı Hasan Sefa ise gözaltına alındı. Halfeli Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Karakoyunlu İlçe Kaymakamı Lütfullah Göktaş’ın, Jandarma ablukası altında belediyeye geldiği ve bir süre kaldıktan sonra binadan ayrıldığı belirtildi.

Güroymak kaymakamı kayyım olarak atandı

Bitlis Güroymak Belediyesi eşbaşkanları görevden alınarak yerlerine kayyım atandı. HDP’li Güroymak Belediye binası, akşam saatlerinde polis tarafından ablukaya alınarak arama yapıldı. Görevden alınan belediye eşbaşkanları Hikmet Taşdemir ve Dilek Ozan’ın yerine Güroymak Kaymakamı Muhammet Furkan Sancaktutar vekil olarak atandı.

Batman’da gözaltına alınan 16 kişi serbest bırakıldı

Batman’da belediye binası önünde kayyımı protesto eden gruba polisin müdahalesi sonucu 16 kişi gözaltına alındı. “Toplantı ve gösteri yürüyüşüne muhalefet” etmek iddiasıyla gözaltında olan aralarında HDP Batman İl Eş Başkanları Fatma Ablay ve Ömer Kulplu’nun da bulunduğu partililer serbest bırakıldı.

Belediye önündeki polis ablukası devam ederken, Batman Belediye Başkanlığı’na ise Batman Valisi Hulusi Şahin kayyım olarak atandı.

İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; 8 belediye başkanı Anayasa’nın 127. maddesi ile Belediye Kanunu’nun 47. maddesi gereğince geçici olarak görevden uzaklaştırıldı. Açıklamada, Batman Belediyesine Batman Valisi Hulusi Şahin’in diğer ilçelere de ilçe kaymakamlarının görevlendirildiği belirtildi.

Açıklamada, belediye başkanlarının “Silahlı terör örgütüne üye olmak, örgüt propagandası yapmak”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlamalarıyla gözaltına alındıkları belirtildi.

8 belediye başkanı gözaltında

Gözaltında olan belediye başkanları şöyle; Batman Belediyesi Eşbaşkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Ergani Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Kaya, Eğil Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Akkul, Lice Belediyesi Eşbaşkanı Tarık Mercan, Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak, Halfeli Belediye Başkanı Hasan Safa, Gökçebağ Belediye Başkanı Serhat Çiçek ile 4 ay önce kayyım atanan Diyarbakır Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Belgin Diken.

65 belediyeden 40’ına kayyım atandı

HDP, 31 Mart yerel seçimlerinde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. 6 KHK’li belediye eşbaşkanının mazbataları, seçimleri kaybeden AKP adaylarına verilmişti. Son kayyım atamalarıyla partinin 3 büyükşehir, 2 il, 32 ilçe ve 4 belde belediyesine kayyım atanmış oldu. Son durumda HDP yönetiminde 22 belediye kaldı.

Mardin’de kayyım protestosu

Öte yandan kayyım Mardin’in Savur, Kızıltepe, Derik ve Nusaybin ilçelerinde balkon ve pencerelerine çıkan birçok vatandaş tarafından gürültü eylemi ile protesto edildi. Vatandaşlar tava ve tenekelere vurarak gürültü yaparak, ışıkları yakıp söndürerek kayyım atanmasını protesto etti..

Kaynak: MA’da geçen bilgilerden derlendi